Отидете към основна версия

2 384 34

Политическо напрежение в Украйна: Избори по време на война?

  • украйна-
  • избори-
  • политическо напрежение-
  • володимир зеленски

Засилваща се активност и спекулации за предсрочен вот

Снимкa: БГНЕС

След руската инвазия през 2022 г. украинският политически живот беше успокоен от военното положение. Сега обаче има нарастващи признаци на активизация, тъй като Съединените щати искат бързо приключване на войната, пише „Ройтерс“, предава News.bg.

Вътрешнополитическо напрежение и обвинения

През последната седмица един украински политически лагер обвини екипа на президента Володимир Зеленски, че мисли повече за изборите, отколкото за войната.

Кметът на Киев Виталий Кличко заяви, че президентски назначен служител саботира работата му, а водещи опозиционни фигури, като Петро Порошенко и Юлия Тимошенко, засилиха активността си в чужбина.

Според политическия анализатор Володимир Фесенко тези развития са свързани с очакванията за евентуални преговори с Москва и възможна промяна в американската политика, особено при евентуално връщане на Доналд Тръмп в Белия дом.

Дискусии за предстоящи избори

„Ройтерс“ съобщи, че екипът на Тръмп е предложил Киев да организира президентски избори до края на годината, особено ако бъде постигнато споразумение за прекратяване на огъня с Русия.

Бившият президент Петро Порошенко, който беше заснет в срещи с чуждестранни официални лица, отрече да се готви за избори, като заяви, че те биха били в полза на Владимир Путин и биха дестабилизирали Украйна. Същевременно неговата партия обвини Зеленски, че се опитва да го изолира от политическия живот.

Критики към управляващите отправи и бившият премиер Юлия Тимошенко, която се срещна с представители на ЕС и протестира срещу ареста на украински генерал, обвинен за неуспешна военна операция.

Логистични и политически предизвикателства

Провеждането на избори по време на война е трудно изпълнимо. Милиони украинци са в чужбина, фронтовите зони са разрушени, а военните действия продължават. Сергей Дубовик, заместник-ръководител на Централната избирателна комисия, заяви, че ще са нужни поне 4-6 месеца за подготовка, но военното положение в страната законово забранява избори.

Самият Зеленски, чийто мандат изтече през май 2024 г., заяви, че избори ще има едва след края на войната, без да уточнява дали ще се кандидатира. В същото време Владимир Путин твърди, че Зеленски не е легитимен лидер.

Възможен нов играч в политиката?

Спекулациите се засилват и около генерал Валерий Залужний, който ръководеше украинските въоръжени сили, преди да бъде отстранен и изпратен като посланик в Лондон. Въпреки че не е заявявал политически амбиции, той е сред най-популярните личности в страната.

Проучванията показват, че украинците са против избори, докато войната не приключи.

Антон Грушецки от Киевския институт за социологически изследвания заяви, че приоритетът за мнозинството е победата във войната, а след това – изборите.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 26 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: