Тържествата по повод десанта в Нормандия по време на Втората световна война започват днес във Франция.
18 световни лидери се събират за възпоменателните церемонии по повод 70-ата годишнина от дебаркирането на съюзническите сили в Нормандия през 1944 г. Сред тях са френският президент Франсоа Оланд, американският му колега Барак Обама, руският президент Владимир Путин, британската кралица Елизабет Втора, белгийският крал Филип, германският канцлер Ангела Меркел, канадският премиер Стивън Харпър.
В церемониите ще участват и датската кралица Маргрете Втора, кралят на Норвегия Харалд Пети, кралят на Холандия Вилем-Александър, великият херцог на Люксембург Анри, президентите на Гърция, Италия, Чехия и Словакия - Каролос Папуляс, Джорджо Наполитано, Милош Земан и Иван Гашпарович, както австралийският премиер Тони Абът.
Лидерите ще присъстват на възстановка на събитията отпреди 7 десетилетия в Сорд бийч (Плаж Сабя) - кодовото название на най-източната от петте зони на нормандския бряг, край градчето Уистрам, където на 6 юни 1944 г. дебаркират британските военни.
Снимка: БТА
|
На възстановката ще присъстват и 7000 души, сред които стотина френски ветерани и 800 чужди ветерани, половината от които британци, а една четвърт - американци.
Петстотин музиканти от военни оркестри и 650 фигуранти ще участват в голямата възстановка в четири действия на дебаркирането.
Мерките за сигурност са драконови и са мобилизирани 12 000 души (полицаи, военни, пожарникари). Медицинска помощ пък ще осигуряват 900 парамедици и пожарникари, 400 медицински сестри и 300 доброволци.
Десантът в Нормандия (известен още като Денят „Д“ или операция „Нептун“) е военна операция на Великобритания, САЩ и Канада срещу Третия райх, част от Втората световна война.
Десантът е резултат от дълга подготовка и операции по дезинформация на противника. Началото му е дадено на 6 юни 1944 година. Извършен е на брега на Северна Франция, областта Нормандия, с което се дава начало на Битката за Нормандия, част от операция Овърлорд, която открива втори фронт срещу Нацистка Германия в Европа.
В десантната операция участват около 7 000 кораба и десантни съдове и близо 11 000 самолета. Най-голямата морска десантна операция по време на Втората световна война е осъществена успешно, благодарение на огромното превъзходство по море и въздух, осигурено с ресурсите на САЩ.
Успехът ѝ спомага за откриването на втори фронт. В този ден американските войски губят 6603 бойци, в това число 1465 убити, англичаните и канадците - около 4000 човека убити, ранени и безследно изчезнали.