Наложените от някои държави от Европейския съюз ограничения по границите с други страни-членки на блока нарушават доставките на храни, заявиха представители на индустрията и земеделските производители. Това предаде Reuters.
Повече от дузина държави от ЕС са затегнали или дори затворили отворените си и неконтролирани границите. Крайната мярка е в отговор на бързо разпространяващата се епидемия.
"Поради това се наблюдава забавяне на границите и дори прекъсване на доставките на определени селскостопански и промишлени продукти, както и на опаковъчни материали", се казва в съвместно изявление, подписано от търговски асоциации, представляващи земеделски производители, търговци на храни и европейската индустрия за храни и напитки.
Те също предупредиха за потенциален недостиг на работна ръка в хранително-вкусовата промишленост, тъй като секторът разчита на работници, които се движат през целия блок.
За да се опитат да избегнат недостига на основни стоки, храни и лекарства, лидерите на ЕС подкрепиха във вторник предложение на Европейската комисия за създаване на бързи ленти по границите.
От бранша обаче казаха, че това не е достатъчно.
„Ние приветстваме последните насоки на Комисията относно управлението на границите като добра първа стъпка. Въпреки тях обаче, ние продължаваме да се сблъскваме със забавяния и прекъсвания“, казаха те.
Секторът призова държавите и институциите на ЕС да подготвят планове за действие в извънредни ситуации при евентуален недостиг на работници.
„Като се има предвид, че веригата за доставки на хранително-вкусова промишленост е силно интегрирана и функционира отвъд границите, всякакви ограничения за доставки и работници неизбежно ще нарушат бизнеса. Способността ни да осигуряваме храна за всички ще зависи от запазването на единния пазар на ЕС “, се казва още в изявлението.
То беше подписано от FoodDrinkEurope, търговският орган на европейската хранително-вкусова промишленост, съюза Copa и Cogeca, който представлява земеделски производители, и CELCAA, чадърната асоциация на ЕС за търговски дружества в хранителния сектор.