Много хора знаят, че в копривата има много полезни вещества, полезни за организма, но малцина знаят за лечебните свойства на това растение.
Копривата е едно от най-полезните растения с които природата ни е дарила. Тя е богата на витамини, минерали и дъбилни вещества с важно значение за кръвоносната система. От нея се приготвят вкусни и здравословни ястия.
Това бодливо растение е източник на бета-каротин, витамини А, С и Е, фосфати и минерали, протеини и захари, голяма част от които принадлежат на незаменимите аминокиселини.
Копривата също така е много богата на витамини К и В2.
Тя съдържа и голямо количество каротин, аскорбинова киселина, пантотенова киселина, протеини, нишесте, въглехидрати, соли на желязото и калция. Листата и корените на копривата съдържат до 22% мазни масла.
Тя повишава количеството на червените кръвни клетки, нормализира състава на кръвта, намалява нивото на глюкоза в кръвта и обогатява организма с витамини.
Най-добре е да си направите чай от коприва.
Чаят от коприва е световно признат с целебните си свойства. Тя е известна със своето стягащо, отхрачващо, тонизиращо, противовъзпалително и диуретично действие. Коприва се препоръчва като мощно средство за предпазване от чернодробни, артритни, ревматични и бъбречни заболявания, също и при лечение на алергии и анемия.
Достатъчно е да залеете 2 супени лъжици изсушени листа с чаша преварена вода и да я оставите да се запари. Пийте от тази напитка по 50 мл, три пъти на ден, в продължение на месец. Ставите, мускулите и зъбоболът ще изчезнат, а зрението ще се подобри.
Има слабително и диуретично действие, почиства бъбреците, храносмилателния тракт, регулира храносмилането и се бори с инфекциите в тези органи.
Копривата ще ви помогне да се преборите с диарията и ще стимулира метаболизма. Тези ефекти, заедно с антиоксидантните свойства на другите съставки, са идеални за отслабване.
Чаят от коприва също има благоприятен ефект върху кожата, тъй като подпомага регенерацията, ускорява зарастването на раните и има антисептичен ефект.
Копривата е съставка, която често се използва в шампоани за лечение на косопад и накъсване на косата, защото регулира дейността на мастните жлези и балансира структурата на кожата в проблемните зони.