Отидете към основна версия

2 211 14

Плешивите мъже са по-предразположени към тежки симптоми на Covid-19

  • коронавирус-
  • мъже-
  • андрогени-
  • плешивост

Уязвимостта се дължи на мъжките полови хормони, наречени андрогени

Плешивите мъже са много по-склонни да страдат от тежки симптоми на коронавирус, показват резултати от проучване. Това предаде The Sun.

Връзката между плешивостта и тежките симптоми е толкова силна, че много изследователи призовават това да се счита за рисков фактор.

„Ние наистина смятаме, че плешивостта е предпоставка за тежко боледуване от коронавирус“, заяви ръководителят на мащабно проучване на американския университет "Браун" от Бръшляновата лига, професор Карлос Уамбиер.

Ако връзката бъде потвърдена, това би могло да промени драстично лечението на пациенти с Covid-19, както и да намали броя на мъжете, умиращи от болестта.

Резултатите от изследването показват, че плешивите мъже са непропорционално уязвими от смърт вследствие на коронавирус поради хормоните си. Според предишни проучвания и статистически анализи на Националната здравна служба на Англия пък, мъжете са два пъти по-склонни от жените да починат от Covid-19.

Сега учените смятат, че тази уязвимостта се дължи на мъжките полови хормони, наречени андрогени, които включват тестостерон. Те причиняват загуба на коса и също така повишават способността на коронавирусът да атакува клетките.

Ако теорията се потвърди, тогава хормоналните супресанти, които в момента се използват за лечение на рак на простатата и плешивост, също могат да намерят приложение, давайки на мъжете по-голям шанс да победят Covid-19.

Подобни проучвания в Испания показват, че плешивите мъже съставляват 79 на сто от хоспитализираните пациенти с коронавирус в три болници в Мадрид.

Учените откриха също подобна тенденция при жени, които губят косата си поради андрогени.

Друго италианско проучване установи, че мъжете, които се лекуват от рак на простатата чрез хормонални супресанти, са четири пъти по-малко склонни да се заразят с коронавирус, отколкото пациенти на други лечения.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини