Манията по нисковъглехидратната диета набира все повече сили. Хлябът е забранен. Пастата – надценявана. Диетолозите експериментират колко ниско може да стигне приемът на въглехидрати.
Но зърнените храни не са еднакви. Така че има значение дали ще изключите от храненето си бялото брашно, пълнозърнестото брашно или въхлехидратите като цяло – ефектите ще са различни, пише сайтът iwoman.bg.
Ето какво можете да очаквате, ако спрете да ядете хляб:
1. Губите тегло поради обезводняване
Когато намалите приема на въглехидрати, ще забележите колко бързо, направо чудодейно губите тегло. Но това не са мазнини, а вода. “Когато въглехидратите се складират в тялото под формата на гликоген, на всеки грам въглехидрат се пада 3-4 пъти повече вода," казва Мари Спано, диетолог и фитнес инструктор. Така че когато спрете въглехидратите и започнете да използвате запасите си от гликоген, губите и голямо количество вода.
2. Усещате се отпаднали
"Въглехидратите са гориво за мозъка," казва Спано. "Когато спрете приема на въглехидрати, мозъкът започва да се храни от остатъците, особено когато запасите от гликоген намалеят и се изчерпят." Когато целият гликоген е изчерпан, тялото започва да разрушава мазнините и да отделя въглеродни съединения, наречени кетони. Резултатът: лош дъх, сухота в устата, умора, слабост, виене на свят, гадене, безсъние, замъглено съзнание. Чувствате се като болни от грип. В крайна сметка, тялото ви се адаптира към преработването на кетони и вече не се чувства толкова зле, но те все пак не са неговият предпочитан източник на енергия.
3. Апетитът ви намалява
Рафинираните въглехидрати качват високо нивата на кръвната захар, но скоро след това те спадат рязко. Според скорошно изследване, публикувано в американско списание, тези промени в нивата на захарта активират в мозъка центъра, отговорен за пристрастяването и водят до пристъпи на вълчи глад. Преминаването на пълнозърнести храни и такива, богати на фибри, поддържа нивата на кръвна захар стабилни и по този начин намалява апетита, казва нутриционистът Алекс Касперо.
4. Рискът от сърдечно-съдови заболявания и диабет може да се повиши или да намалее
Има голямо значение от кой тип въглехидрати ще се откажете. Според изследване, публикуване през 2014 в PLOS ONE, рафинираните въглехидрати водят до покачване на нивата на мастни киселини и съответно повишават риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет тип 2. В същото време, според Американската асоциация за сърдечни заболявания , пълнозърнестите храни могат да подобрят нивата на холестерола и да намалят риска от сърдечно-съдови заболявания, инсулт , затлъстяване и диабет тип 2 . Изборът е ясен.
5. Енергията ви намалява
Пълнозърнестите храни са чудесен източник на желязо, магнезий и витамини от групата В, които са от съществено значение за поддържане на енергията, казва Спано и допълва, че вече много хора страдат от дефицит на магнезий. Освен това, тъй като въглехидратите са предпочитаното гориво за тялото ви, без него клетките ви започват да функционират по-бавно.
6. Имате запек
Пълнозърнестите храни са основен доставчик на фибри. Според скорошно проучване, 92% от хората не приемат достатъчно фибри. Фибрите не само стабилизират нивата на кръвната захар, намаляват риска от затлъстяване и хронични заболявания, но и спомагат за редовно изхождане, казва Спано.
7. Изпадате в лошо настроение
И това не е, защото трябва да си правите сандвич от маруля. Въглехидратните храни – независимо дали рафинирани, или пълнозърнести – увеличават в мозъка нивата на невротрансмитера серотонин, отговорен за доброто настроение. Така че когато спрете да приемате здравословните пълнозърнести храни, психичното ви здраве страда.
8. Нямате енергия за спорт
"Въглехидратите са основен източник на енергия за упражненията, които правите, независимо дали са силови, или за издръжливост," казва Спано. "Когато спрете приема на въглехидрати, енергията ви ще намалее. С изчерпването на запасите в организма, ще се изчерпа и силата ви." Колкото по-слабо натоварващи са тренировките, толкова по-слаби ще са и резултатите от диетата.