Стресът се отразява негативно както на психиката, така и на физиката ни.
Според редица проучвания стресът е един от основните фактори за поява на различни заболявания. Хората, които често са подложени на силен стрес, са по-сколнни да настиват и да боледуват от грип, отколкото хората, които живеят с по-малко стрес. Продължителният стрес може да стане причина и за повишаването на риска от по-сериозни заболявания, включително сърдечни заболявания и рак. Според едно проучване между 60 и 80% от посещенията в лекарския кабинет са свързани със стрес.
Въпреки това някои хора се справя с „нервите“ без последствия, докато други, се изправят пред по-сериозни проблеми, причинени от натрупаното нервно преживявание.
Вижте какви нарушения и заболявания се срещат най-често на фона на стресово или депресивно състояние:
Хранителни разстройства
Обикновено човек, изпитващ силен стрес, е изправен пред хранителни разстройства с различна тежест.
Булимията или анорексията могат да се развият неусетно на фона на интензивна тревожност и когато започнете лечението, състоянието ви може вече да е сериозно. Според статистиката жените страдат от анорексия и булимия почти два пъти по-често от мъжете и всичко това поради различия в нервната система.
Болка в корема
Този момент трудно може да се нарече разстройство или пълноценно заболяване, но почти 60% от запитаните казват, че по време на силен стрес са се сблъсквали с различни видове болки в корема.
Често това се дължи на факта, че много хора предпочитат да изсмучат стреса с нездравословна храна и въпреки това основната причина са спазмите, които са естествена реакция на организма към емоционален шок.
Затлъстяване
Стресът играе основна роля и при трупането на излишно тегло.
Проучвания установяват, че по-високите нива на кортизол, причинени от хроничен стрес, може да доведат до увеличаване на теглото и мазнините в някои области на тялото. Освен това той е виновник за неправилното хранене, като увеличава желанието за консумация на сладки и рафинирани храни.
Главболие
Стресът причинява често главоболие, мигрена и напрежение. Продължителният стрес може да влоши и дори да доведе до появата на нови алергични реакции. Той причинява кожни обриви като копривна треска, хрема и сълзене на очите. Стресът може да предизвика дори астматичен пристъп при хора с астма.
Кожни заболявания
Един от първите органи, засегнати от стреса, е кожата . Като правило кожата реагира с обриви или развитие на доста неприятни заболявания, като псориазис или дерматит.
Много е важно да се погрижите за психичното си здраве навреме, за да избегнете посещения при дерматолог. Първо се срещнете с психолог.
Нарушения на съня
Много хора изпитват безсъние в един или друг момент от живота си, което също може да бъде свързано със стрес.
По време на силно емоционално преживяване мозъкът ни работи толкова активно, че не ни позволява да се отпуснем и просто да заспим, поради което трябва да се обърнем към специалист, който с помощта на индивидуална терапия намалява прекомерната активност, така че човек да може да заспи пълноценно.