Унгария обоснова решението да закупи за себе си руски и китайски ваксини срещу коронавирус извън рамките на общата програма на Европейския съюз за закупуване на препарати за неговите членове. Първият дипломат на Будапеща Петер Сиярто подписа договор в Москва миналия петък за доставка на 2 милиона дози „Спутник V“ и в интервю за Euronews изрази съмнения относно закупуването от Брюксел на американско-германската ваксина Pfizer / BioNTech.
„Производителят, на когото отдава предпочитание Европейският съюз, доставя повече ваксини за САЩ, Обединеното кралство и Израел, отколкото за държавите-членки на ЕС. Това е факт. Изисква поне обяснение. Или виждаме как Великобритания да използва продукта AstraZeneca за ваксиниране на британски граждани - а Европейската агенция по лекарствата все още не е одобрила това. Това също изисква обяснение. Оказва се, че Европейският съюз значително е завишил очакванията ни. Сега виждаме, че пратките са много по-бавни и съдържат много по-малко ваксина, отколкото се предполагаше“, заяви Сиярто, цитиран от агенция "Фокус".
Европейската комисия поиска от посочените производители да обяснят намерението си да доставят по-малко дози от обещаното. Междувременно Унгария е ваксинирала 1,5 процента от населението си (150 000 души) с ваксини, доставени извън програмата на ЕС. Медицинският отдел на страната спешно одобри „Спутник V“.
„Няма значение откъде е дошла ваксината. За мен е важно дали е одобрен от нашия национален регулаторен орган или от европейския регулаторен орган или не. И мисля, че това е основният въпрос. Знаете ли, сега съм на 42 години - и през целия си живот са ми инжектирали ваксини, донесени от изток“, обясни унгарският външен министър забележка на журналиста, че мнозина граждани на страната са скептични относно руската ваксина. Euronews отбелязва, че като заобикаля общата програма на ЕС за обществени поръчки, унгарското правителство отново показва готовността си да върви по своя път - в случая към Русия и Китай.