Отидете към основна версия

26 118 31

Това е любимата храна на умрелите от рак на дебелото черво

  • рак-
  • рак на дебелото черво-
  • храна-
  • червено месо-
  • руски онколог-
  • предупреждение-
  • здраве

Руски онколог се позова на проучване на учени от Американския институт по онкология Dana-Farber

Снимка: shutterstock

Руският онколог Иван Карасев определи любимата храна на пациенти, починали от рак на червата. Той сподели той в своя Instagram профил.

Той се позова на проучване на учени от Американския институт по онкология Dana-Farber.

След ДНК анализ на нормални и туморни тъканни проби от 900 пациенти с колоректален рак, те откриват алкилиращи подписи на мутация в клетките на дебелото черво.

Оказа се, че това увреждане на ДНК, причиняващо рак, е свързано с консумацията на големи количества червено месо.

В същото време включването на пилешко или риба в менюто не повлиява на този показател, както и на въздействието на други фактори, свързани с начина на живот.

Учените са изчислили, че пациентите с най-високи нива на увреждане на ДНК-то имат 47% по-голяма вероятност да починат в следствие на колоректален рак.

Карасев разкри и причините, които най-често водят до развитие на рак. Според него основните фактори на заболяването са острото физическо и емоционално изтощение на организма.

Клиничните прояви при рак на дебелото черво варират в широки граници при отделните пациенти като зависят от множество фактори. Влияние върху протичането на болестта оказват в голяма степен възрастта на пациента, наличието на свързани заболявания локализация и размери на тумора, наличието на метастази в регионалните лимфни възли, метастази в близки и далечни органи, своевременното откриване на болестта и други.

При голям процент от пациентите заболяването за дълго протича с едва забележими симптоми, които обикновено се възприемат от пациентите като свързани с напредването на възрастта, резултат от хронична преумора, стрес и сезонни неразположения.

Карасев отбеляза, че човек се нуждае от осем часа сън, също така е важно да яде няколко пъти на ден, като не изпуска закуската.

През май онкологът също препоръча здравословна диета, за да намали риска от рак. Той заяви, че храни като чесън, броколи, зеле, карфиол и брюкселско зеле могат да бъдат включени в диетата. Списъкът включва още ленено семе с лигнани в състава и гъби, пише сайтът Zdrave.to

Симптими при рак на дебелото черво

Това заболяване протича най-често с поява на някои от следните симптоми (самостоятелно или в различни комбинации):

Промени в изхождането: това е един от най-ранните симптоми, който е силно пренебрегван от пациентите. В ранните стадии на заболяването често се наблюдава запек, диария или редуване на запек с диария, промени в нормалния вид на фекалиите, промяна в консистенцията им

Наличие на кръв в изпражненията: откриването на кръв във фекалиите може да е признак на много други болести на храносмилателната система, но се наблюдава често и при рак на дебелото черво, като се дължи на вътрешен кръвоизлив и кръвта е примесена с фекалиите (за разлика например от хемороиди, при които кръвта се открива под формата на чисти, бистри капки, разположени върху фекалиите)

Симптоми от страна на стомашно-чревния тракт: повръщане, болка, дискомфорт, тежест, повишено образуване на газове, подуване, колики, чести позиви за дефекация, без възможност за изхождане и други, неспецифични прояви могат да са сигнал за неопластичен процес по хода на храносмилателната система

Редукция на теглото без видими причини: спонтанно отслабване, без намаляване вноса на храна или повишаване на физическата активност, може да е един от първите симптоми на болестта

Леко повишение на телесната температура без видими причини за това

Болка: постоянна, пристъпна, остра или тъпа, появата на болка обикновено е знак за напреднал процес и се счита за късен симптом, като обикновено се дължи на обструкцията (запушването) на дебелото черво и настъпилите възпалителни промени

Анемия: развитието на анемия е комплексно, като в ранните стадии на болестта анемичният синдром е слабо проявен. Изявява се под формата на хронична умора, отпадналост, докато с напредване на процеса и задълбочаване на анемията са възможни и различни по тежест усложнения

Счита се, че първите прояви на болестта се наблюдават една до три години след стартирането на процеса. Късната поява на първите симптоми в комбинация с неглижиране на състоянието от страна на пациентите е опасна комбинация, която може да завърши фатално.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 27 гласа.

Свързани новини