Симптомите на деменция обикновено се проявяват много по-рано, но често не им обръщаме внимание.
Специалистите са единодушни, че е нормално, след 30-те, да губим онази бързина на мисълта, с която сме свикнали дотогава, тъй като мозъкът ни бавно и постепенно започва да се свива. Това свиване носи леко забавяне в скоростта на обработката и извличане на информацията. По-бавната мисъл обаче, не говори непременно за прогресивното заболяване.
При деменцията се наблюдава значителен спад на повече от една когнитивна област и тези промени влияят на ежедневието. Обикновено, освен проблемите с паметта, се проявяват проблеми в речта, пространственото ориентиране или в способността ни да изпълняваме няколко дейности едновременно.
Според изследване, публикувано в списание Pain и деменцията, и хроничната болка причиняват промени в мозъка.
Изследването, ръководено от изследователи от Университета в Париж, наблюдава хронологията на връзката между деменцията и самооценката на болката. Учените анализират данни от проучване, което събира информация за участниците в него за приблизително 27 години.
Изследователите се позовават на данни от Whitehall II Study, на базата на които е извършено дългосрочно проучване за здравето на британските държавни служители. В началото на изследването участниците са били на възраст между 35 и 55 години.
Учените обръщат внимание на аспекта - интензивността на болката и степента, в която тя повлиява на ежедневните дейности на участниците е изследването.
От 9046 участници 567 развиват деменция през периода на проследяване.
Хората, които са диагностицирани с това заболяват, са се оплаквали от малко по-силна болка 16 години преди поставянето на диагнозата. Тези участници съобщават за постоянно нарастващи нива на болковия синдром в сравнение с тези, които никога не са диагностицирани с деменция.