Преди година, когато линейки с пациенти чакаха с часове пред болниците да се освободи легло, програмистът Пламен Жеков разработва безвъзмездно система в помощ на здравните власти в Бургаско.
"Целият ресурс - РЗИ и всички, които трябва да знаят каква е легловата база, линейките да не се лутат от болница в болница, а да гледат в реално време каква е обстановката и към коя най-близка болница могат да се насочат", казва програмистът пред bTV. От болницата в Айтос ползват системата денонощно. Част от лечебните заведения обаче не са подавали данни от лятото. Това натоварва най-вече областната болница.
"Въпреки нашите желания да не постъпват всички пациенти при нас, доста често се случва те да са при нас. Особено най-тежките", обяснява д-р Светослав Тодоров от УМБАЛ-Бургас.
"Всеки трябва да си обнови данните към деня, към часа, за да е актуално. Иначе се обезсмисля ползването на каквато и да е информационна система", казва Мария Иванова, гл. мед. сестра от МБАЛ-Айтос.
София се включва в системата с 32 болници в началото на четвъртата вълна. Тази сутрин данните показваха напълно изчерпани интензивни легла в столицата, по-късно се освобождават 3.
"Очаквах, че след първата вълна вече тази система ще я загробим, имах голямото желание вече да го махнем това нещо. Обаче ето, вече четвърти път - ние я преместихме на по-мощен сървър, за да работи тя много по-бързо", обяснява програмистът Пламен Жеков.
Има възможност системата да обхване цялата страна, особено ако се налага пациенти да се транспортират в друг град.