Отидете към основна версия

25 308 2

Ето как да установим липсата на витамин D и с кои храни да я запълним

  • витамин д-
  • липса-
  • храни-
  • здраве

Витамин D е мастноразтворимо вещество, което се произвежда от тялото при излагане на слънчева светлина

Снимка: Shutterstock

Ендокринологът Татяна Бочарова разказва за продуктите, които ще помогнат частично да се запълни недостигът на витамин D в организма, пише РИА Новости.

По думите ѝ в менюто задължително трябва да присъства тлъста риба (сьомга, риба тона, треска, сардина, скумрия), а също яйчен жълтък. Важни неща, които трябва да знаете за добавките с витамин D Витамин D играе важна роля за здравето. Освен това в днешно време в магазинната мрежа може да се открият млека и сокове, обогатени с витамин D, но потребността на организма от витамина не може да се задоволи само от храната. „Ако си поставите такава цел, то всеки ден трябва да изяждате около един килограм треска“, обяснява експертът и добавя, че е много важно излагането на слънчева светлина. Възрастните се нуждаят от най-малко 600 IU витамин D дневно.

За дефицит на витамин D може да се съди по няколко признака. Ето кои са те:

Витамин D е мастноразтворимо вещество, което се произвежда от тялото при излагане на слънчева светлина. Освен това, витаминът може да бъде набавен чрез консумация на определени храни. Проучванията показват, че дефицит на витамин D отслабва имунната защита, така че е важно да се поддържат нивата на веществото, особено през студения сезон, когато навън върлуват грипни вируси, а и сега в разгара си е пандемията с коронавирус, пише actualno.com. За дефицит на витамин D може да се съди по няколко признака.

Например, опасно ниското ниво на витамин D може да причини шум в ушите, познат на специалистите като тинитус. Тинитусът е много разпространено състояние, което се дефинира като възприемане на звук или шум при липса на външен източник. Той засяга милиони хора по света, често съжителства с разстройства на настроението и уврежда когнитивните функции, като по този начин значително намалява качеството на живот и поставя значителна тежест върху обществото, главно поради финансовите последици от разходите за лечение. Както отбелязват учените, това състояние е често срещан проблем и засяга 15% до 20% от хората. Особено често се среща сред възрастните хора. Шум в ушите може да се появи в следствие на няколко нарушения, включително отологични заболявания, акустична травма, метаболитни и неврологични заболявания или стрес. Повечето от случаите обаче остават идиопатични.

Според Националната здравна служба на Англия звукът, който се чува може да бъде подобен на:

звънене; бръмчене; подсвиркване; тананикане; съскане; музика.

Проучване, публикувано в списание Plos One, изследва дефицита на витамин D и възможната му връзка с посочения шум в ушите. Експериментът включва здрави пациенти и хора с шум в ушите. Оказва се, че повечето от доброволците, страдащи от това състояние, имат значително намалени нива на витамин D.

Трябва да се отбележи, че витамин D има многобройни функции в тялото, далеч отвъд класическите му ефекти върху минералната хомеостаза на скелета. Освен важната си роля в калциевата хомеостаза и метаболизма, витамин D също така намалява възпалението, модулира клетъчния растеж и контролира нервно-мускулната и имунната система. Други симптоми на дефицит на витамин D включват:

умора; болка в костите; мускулна слабост, болка и крампи; чести заболявания и инфекции; фрактури; бавно заздравяващи рани.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 54 гласа.

Свързани новини