Премиерът Кирил Петков, министърът на здравеопазването Асена Сербезова и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев дават повече информация за развитието на пандемията, затягането на мерките и състоянието на здравната система. Пресконференцията се провежда в Министерския съвет.
"Започваме да управляваме COVID кризата на базата на модели. Добрата новина е, че въпреки заболеваемостта, новата вълна все още не е довела до висока заетост на интензивните легла в болницата", каза премиерът Петков, цитиран от Нова телевизия.
Той добави, че първоначално заложените в националния антиCOVID план шест клъстера, на които беше разделена страната, стават пет. Идеята е във всяка такава област да има голямо лечебно заведение, което да обслужва пациентите с коронавирус.
Към момента най-сериозна е ситуацията в клъстери 1 и 5. В първия влизат София-град, София-област и Благоевград, а в петия - Ямбол. На тези места нивото на заболеваемост е доста високо.
"Прогнозата е, че след 5 дни тези клъстери ще влязат в третия етап от плана. Останалите области у нас ще останат в Етап 2 и там няма да се налагат допълнителни мерки", поясни Петков.
Здравният министър проф. Асена Сербезова подчерта, че идеята на този тип управление на кризата е да има предвидимост на мерките.
Доц. Ангел Кунчев заяви, че се очаква усиленото разпространение на Омикрон да продължи още 2-3 седмици, след което ще намалее.
"В момента ученическата възраст излезе като първа по заболеваемост. Въпреки това засега не наблюдаваме много тежки случаи при децата. Но все пак сме в началото на вълната", каза още главният държавен здравен инспектор.
Той подчерта, че понякога, затъвайки в цифрите, забравяме "голямото". "А голямото е, че 95% от умиращите са неваксинирани", заключи доц. Кунчев.