Измирането на земноводните в Латинска Америка доведе до увеличаване на маларията в Коста Рика и Панама, твърдят учени от университета на Калифорния в Дейвис.
В пика на болестта един човек на 1000 се заразявал с малария. Това не би се случило, ако земноводните не бяха намалели рязко заради смъртоносни гъбички. Десетки видове жаби, саламандри и други земноводни изчезват от части от Латинска Америка през 80-те години на миналия век и началото на този. Освен малка група еколози, хората не обръщат внимание. Това обаче има преки последици за човешкото здраве, пише БТА.
"Стабилните екосистеми са в основата на всякакви аспекти от човешкия живот. Те регулират и процеси, които са важни за предотвратяването на заболявания и здравето", казва водещият автор Майкъл Спрингборн от университета на Калифорния в Дейвис.
"Ако позволим масивни нарушения в екосистемите, това може да се отрази чувствително на човешкото здраве по трудни за прогнозиране начини и трудни за контролиране, започнат ли веднъж."
От началото на 80-те години на миналия век смъртоносните гъбички Batrachochytrium dendrobatidis преминават през Коста Рика и съсипват популации земноводни. Болестта продължава на изток в Панама в началото на този век. По света патогенът унищожава най-малко 90 вида амфибии и води до намаляване на още поне 500 вида.
Малко след масовото измиране на земноводните в Коста Рика и Панама се увеличават рязко болните от малария.
Някои жаби, саламандри и други земноводни изяждат по стотици яйца на комари дневно, а комарите пренасят маларията.
Отидете към основна версия
23 Септември, 2022 16:28 1 297 2
Ръстът на заболелите от малария се дължи на измирането на земноводните
Масивните нарушения в екосистемите имат потенциала да се отразят пагубно на човешкото здраве, казват учени
Снимка: Shutterstock
Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.