Отидете към основна версия

3 296 30

Коя е страховитата богиня Ерида, на която кръстиха новия коронавирус?

  • коронавирус-
  • ерида-
  • ерис-
  • covid-19-
  • гръцка богиня-
  • гръцка митология

На български името Eris се превежда като Ерида - богинята създала ябълката на раздора

Снимки: Shutterstock

Животът по цялото земно кълбо се промени през 2020 г. с разпространението на COVID-19, а от тогава насам всеки подвариант на коронавируса развива свой собствен уникален генетичен състав, който от своя страна има последици за общественото здраве.

Преди няколко седмици Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство направи важно съобщение, което привлече вниманието както на здравните експерти, така и на обществеността.

Нов подвариант на Omicron, EG.5, беше идентифициран и впоследствие наречен ЕРИС - име, което на български е по-познато като Ерида от гръцката митология, информира vesti.bg

Ерис, известен още като EG.5, бързо се превърна във фокусна точка в продължаващата битка срещу пандемията.

Последните данни от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) разкриват, че Ерис се е превърнал в доминиращия подвариант в Съединените щати, надминавайки предишния известен подвариант XBB.1.16, известен като „Арктур“.

Възходът на Ерис е забележителен поради новите шипове протеинови мутации, които експертите смятат, че могат да допринесат за повишената му трансмисивност. Появата му предизвика здравните власти и изследователите да се задълбочават в проследяването на характеристиките, които определят този нов подвариант.

Той е кръстен на гръцката богиня на раздора, като името Ерис уместно отразява потенциала му да предизвика смут в сферата на общественото здраве.

Коя е Ерис (Ерида)?

Връзката на Ерис с гръцката митология придава интригуващ слой на идентичността на подварианта.

В гръцката митология Ерида е фигура, синоним на раздор и разруха. Тя е известна с ролята си в създаването на Златната ябълка на раздора, катализаторът за Троянската война.

Бурният характер на Ерида и способността ѝ да сее хаос отразяват предизвикателствата, поставени от подварианта, носещ нейното име.

В митологията тя често е представяна като размирник, избягван от много богове и богини. Нейният брат Арес, богът на войната, е един от малкото, които толерират присъствието ѝ, като често си партнира с нея в битки. В гръцката митология нейното присъствие е белязано от катаклизми и дисхармония.

Природата на Ерида е отразена в нейните митологични взаимодействия, където тя често предизвиква проблеми и подклажда конфликти не само между хората, но и между боговете, според Енциклопедията на световната история.

Докато светът се бори с атаката на Ерис, на хоризонта вече има нов играч - BA.2.86, известен също като Pirola.

Този подвариант на Pirola, въпреки че все още е относително ограничен по отношение на потвърдените случаи в световен мащаб, привлече вниманието поради способността си да избягва имунните отговори по-ефективно от своите предшественици.

Способността на Pirola да преодолее съществуващите имунитети на индивидите може да представлява значително предизвикателство за усилията на общественото здравеопазване за контролиране на пандемията.

Световната здравна организация (СЗО) наскоро определи Ерис, или EG.5, като „представляващ интерес вариант“.

Тази класификация подчертава необходимостта от бдителност и наблюдение, тъй като научната общност се стреми да разбере поведението и въздействието на подварианта върху световното население.

Ерис проследява своята линия обратно към подварианта XBB.1.9.2 на Омикрон и се отличава със забележителна мутация, която помага за избягване на антитела, разработени от предишни инфекции и ваксинации.

Докато Ерис в момента не се свързва с по-тежки симптоми в сравнение с по-ранните подварианти на Омикрон, потенциалното му въздействие остава несигурно. Уязвимите групи от населението, като възрастни хора и хора с отслабен имунитет, могат да бъдат изложени на по-голям риск от тежко заболяване, ако бъдат изложени на Ерис.

Разработване на ваксина за подвариант Ерис

Постоянната мутация на коронавируса усложнява усилията за разработване на ваксини, което води до постоянна надпревара за изпреварване на вируса. Появата на подварианти като Ерис подчертава предизвикателствата при поддържането на ефективен отговор.

Предстоящите ваксини, насочени към конкретни подварианти, включително Кракен (XBB.1.5), се очаква да предложат подобрена защита срещу тежко заболяване.

Въпреки това, ефикасността на тези ваксини срещу Pirola остава несигурна. Лекарите се борят в тази игра на наваксване между разработването на ваксина и еволюцията на вируса.

На фона на нарастването на Ерис и потенциалната поява на Pirola, информираността остава от първостепенно значение.

Възходът на Ерис доведе до повишен растеж на случаите и нива на хоспитализация в САЩ, засилвайки необходимостта от колективна осведоменост и бдителност.

Въпреки че ваксините продължават да играят решаваща роля в предотвратяването на тежки заболявания, развиващата се природа на вируса налага адаптивни стратегии. Служители на общественото здравеопазване по целия свят се застъпват за бустерни инжекции сред рисковите групи, като гарантират, че защитата остава стабилна, съобщи Forbes.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 31 гласа.

Свързани новини