Отидете към основна версия

845 0

Държавата да подкрепи комасацията на земите

  • комасацията-
  • земеделски земи-
  • ниви

По критериите на ЕС у нас през 2007 г. са преброени близо 500 000 стопанства. По-голямата част от тях – 88,9%, са малки, с използваема площ до 19 дка. Големите стопанства, които разполагат с над 50 дка, са едва 3,2 на сто. Тази структура обуславя ниската заетост и неефективното използване на земеделските земи, е един от изводите в проекта "Земеделски земи на България: заетост и доходи", разработен от учени на Икономическия институт на БАН. Експертите препоръчват частните инициативи за комасиране и уедряване на ниви да се подкрепят чрез икономически методи, със средства от националния бюджет и от ЕС.

Изоставянето на земеделски земи или използването им с друго предназначение са причини страната ни да губи стотици милиони левове всяка година, смятат научните работници. В проучването, цитирано от БТА, те твърдят, че около 300 хил. дка земи със селскостопанско предназначение отпадат годишно, като се прехвърлят в други сектори - в промишлени, защитени и курортни зони, или се използват за инфраструктура. Авторите на проекта ст.н.с. Никола Вълчев, д.ик.н., и проф. Людмил Петков, д.ик.н., са анализирали състоянието на земите със селскостопанско предназначение след 1998 година. Те препоръчват временно спиране на процедурите по смяна на предназначението на земеделските земи, в бъдеще само нискокачествени терени да подлежат на промяна в експлоатацията, и то при положение че досегашните такси се увеличат неколкократно. Анализът на пазара сочи, че цените на земите в България са многократно по-ниски в сравнение с другите страни от ЕС.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Агробизнесът с най-голям ръст

    Аграрният сектор отбелязва най-голямо увеличение на физическия обем на брутната добавена стойност (БДС), създадена в икономиката на страната през 2008 ...
    28.01.2010
    812
    0