Отидете към основна версия

48 457 115

Тествахме най-голямата и най-мощна Dacia. Вижте и колко струва у нас

  • dacia-
  • bigster-
  • тест-
  • цени

Моделът Bigster има всички шансове да се превърне в бестселър сред средноразмерните SUV-та

Тествахме най-голямата и най-мощна Dacia. Вижте и колко струва у нас

Марсилия, Франция. Екип на mobile.bg от мястото на събитието.

След премиерата си в края на миналата година в Париж, Dacia Bigster вече е готова за серийно производство и първите екземпляри бяха изкарани на пътя. Екипът ни, естествено, се възползва от възможността да направи първи тест на новата, най-голяма и най-мощна Dacia. Румънците бяха организирали пробното шофиране във Франция, където ние се запознахме обстойно с новата кола с повишена проходимост. Ето и първоначалните ни впечатления.

Екстериор и интериор

Времената, когато "дачиите" бяха определяни като автомобили без дизайн, отдавна отминаха. Сега румънските коли впечатляват с доста атрактивен външен вид. Но никоя Dacia не е изглеждала толкова впечатляващо, колкото Bigster – най-малкото защото никоя не е толкова голяма.

Със своите 4,57 метра дължина той е дори с два сантиметра по-дълъг от седемместния Jogger, а със своите 1,81 метра широчина е с 3 см по-широк. Освен това е с 3 см по-висок от Jogger.

Но малката разлика в размерите не означава, че Bigster е идентичен със седемместната Dacia. Той просто е много повече кола. Всъщност Bigster се позиционира в по-горния автомобилен клас – по-масивен е и е истински кросоувър. Седиш по-високо, по-удобно, имаш повече пространство и, въпреки че целият интериор е от твърда пластмаса, изглежда по-качествен.

Някои хора може би се чудят защо сравняваме Bigster с Jogger, а не с Duster. И въпросът е основателен. Все пак Bigster е SUV, също като Duster. Bigster обаче е значително по-големият брат – с разлика от 23 сантиметра в дължината. По габарити и функционалност е доста по-близък до Jogger, макар да не разполага със седемместна версия.

Факт е, че в Bigster има много място. Багажникът побира до 667 литра, а със сгънати облегалки на задните седалки (които се освобождават с дистанционно) достига чудовищните 1 937 литра. Това обаче важи само за версиите с предно предаване – при задвижването на четирите колела и хибридната версия товарният обем е малко по-ограничен. Въпреки това, дори хибридът разполага с цели 550 литра товарно пространство.

Отстрани има малко, но силно LED осветление за багажника, което може да се сваля и да се използва като фенерче. Освен това държачът може да носи и други практични аксесоари.

Друга интересна екстериорна приумица е скритата дръжка на задната врата, разположена до прозореца. Изглежда добре и е функционална, но едва ли някой би си помислил, че Bigster е автомобил с две врати. А и няма нужда да се крие задната седалка, защото дори по-високи пътници ще я намерят за много удобна, с достатъчно пространство за коленете и главата.

Bigster също оправдава репутацията си на флагман и на предните седалки. Седалките са удобни, макар и без силно изразена странична опора. Скоростомерът е 7- или 10-инчов дисплей, а в центъра на арматурното табло стандартно е монтиран 10-инчов сензорен екран. Повечето контроли са дигитални, но бутоните на волана са аналогови, а под дисплея има удобен панел с бутони за климатика.

Двигател и ходови характеристики

Базовата версия на модела разполага с 1,2-литров трицилиндров бензинов двигател с мощност 140 к.с., допълнен с 48-волтова мека хибридна технология и ръчна шестстепенна скоростна кутия. Двигателят, наречен TCe 140, дебютира в автомобил с марка Dacia. Той е икономичен, но му липсва малко динамика.

Оптималният вариант според нас е Hybrid 155 – по-мощен пълен хибрид, който осигурява по-добра динамика. Само този двигател може да се комбинира с автоматична трансмисия. Bigster обаче няма 4х4 версия при този мотор, тъй като той е предназначен основно за градско и шосейно шофиране.

Единствената версия със задвижване на четирите колела е TCe 130 4x4, която разполага с 1,2-литров трицилиндров двигател с 48-волтова мека хибридна система и мощност 131 к.с.. Благодарение на клиренса от 22 сантиметра, дори стандартните версии са подходящи за леки офроуд терени.

Що се отнася до возията, тя е мека и комфортна, идеална за дълги пътувания. Инженерите на Dacia са се постарали да запазят баланса – въпреки удобното окачване, колата стои стабилно в завои и кренът е минимален за този клас автомобили. Още нещо – шумоизолацията е на отлично ниво, което не беше характерно за предишните модели на Dacia.

Заключение и цена

Отвън Dacia Duster изглежда много по-престижен от претрупания с пластмаса интериор, който обаче, както вече споменахме, не изглежда никак зле. И това може да бъде простено на най-големия SUV на марката, тъй като салонът минава за здрав и определено много добре проектиран.

Освен това, къде можете да получите напълно оборудван компактен SUV със задвижване на всички колела в C-сегмента, включително всички екстри и специална боя за 55 000 лева? Ето и цялата ценовата листа на новия Bigster, която едва ли се нуждае от коментар.

За относително малко пари (предвид цените на конкурентите) получавате "много кола". И последно, но не и по важност. Съвсем скоро, през юни, се очаква и двугоривна версия с фабрична газова уредба, която според нас е най-добрата алтернатива за икономично шофиране.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 47 гласа.

Свързани новини