Тайван е 11-тата най-конкурентоспособна икономика в Годишника на световната конкурентоспособност според Международния институт за развитие на мениджмънта.
Данните от изследването сочат още, че най-конкурентоспособната икономика в световен мащаб е САЩ, следван както следва от Хонконг и Сингапур. На четвърто и пето място в класацията се нареждат съответно Швейцария и Канада.
В проучването са взели участие общо 61 икономики, сред които и Република Китай. Китай се е изкачил с две позиции спрямо предходната година благодарение на засиленото си управление и бизнес ефективността. Единствената област, в която се забелязва известен спад, това е инфраструктурата.
„Последната ранглиста на Международния институт за развитие на мениджмънта представя реалната оценка, която дава международната общност за усилията на правителството за подобряване ефективността и финансовото благосъстояние на публичния сектор”, заяви директорът на отдела за икономическо развитие към Националния съвет за развитие в страната.
Според годишника Тайван се изкачва с три позиции, заемайки 11-то място по признака „икономически просперитет”, което се дължи основно на силната местна икономика, международните инвестиции и повишаване на заетостта.
От гледна точна на ефективността на бизнеса, страната се нарежда на 14-то място, като за сравнение предходната година е била 17-та в класацията. За това са спомогнали подобряващите се управленски практики и по-добрите условия на пазара на труда.
Въпреки добрите резултати обаче, Тайван регистрира и не толкова добър такъв в областта на инфраструктурата, слизайки с една позиция надолу до 18-то място. Това се дължи основно на спад в технологичната инфраструктура в страната.
Според Института сред основните конкурентни предимства на Република Китай са икономическата стабилност, износът на високотехнологични продукти, постиженията в сферата на образованието в частност във висшето образование, висококвалифицираната работна ръка, качеството на корпоративното управление и добре развитата фискална система.
В проучването бяха отчетени и някои сериозни предизвикателства, пред които Тайван се изправя. Сред тях са необходимостта от прилагане на по-нататъшна икономическа либерализация и преструктуриране на промишлеността, както и насърчаване на по-силното социално сближаване и интеграция.
Годишникът на световната конкурентоспособност води началото си от 1989г., като ежегодно оценява конкурентоспособността на икономиката на страните по над 300 критерия.