Отидете към основна версия

4 026 27

Ако не ни бяха спретнали пуча, „Южен поток“ вече щеше да се строи

  • бойко борисов-
  • южен поток-
  • строим-
  • спретнали-
  • пуча

Истински се надявам, че вече са се нормализирали отношенията ни с Русия, заяви премиерът

„Да не ругаем Европа и американците за това, че е спрян „Южен поток“. Аз казвам: ако бях продължил да съм премиер тогава, „Южен поток“ щеше да се строи, нямаше да бъде спрян, защото и американците, и европейците знаеха, че той е изгоден за България“, казва министър-председателят Бойко Борисов в интервю за вестник „Труд“.

„Истински се надявам, че вече са се нормализирали отношенията ни с Русия. Българите не мразят Русия, но всички полети, които водят към САЩ и Европа, са предпочитани за младите хора“, казва още премиерът.

Премиерът коментира това, че Путин пусна календар с неговото куче и отношенията ни с Русия:

"То има и текст от няколко реда. Хубаво. Там нищо не правят случайно. И когато ни се карат и ни размахват пръст, както направиха от Анкара или в интервюта на руския президент и външния министър Лавров, това е един вид поведение. Но има и случаи, в които разбират, че имат партньори от другата страна, които могат да казват и да, и не, когато не е в техен интерес. Които не се влияят от конюнктурата, а си спазват традиционните политики. Винаги съм казвал, че България и Русия в културно-исторически план са изключително свързани. Религията ни... В същото време ние сме в ЕС и НАТО, имаме ангажименти там, те са в Евразийския съюз, имат други ангажименти. Но се надявам, че с това, което стана със сваления руски самолет от Турция, показахме, че ние само гледаме българския си национален интерес и сме лоялни членове на ЕС и НАТО. И няма нищо лично оттук-нататък. Така че истински се надявам, че вече са се нормализирали отношенията ни с Русия".

По думите на премиерът все пак е факт, че отношенията ни с Русия са се нормализирали.

"Говорил съм си с колеги от бившите служби за народопсихологията, тя е различна в Румъния, Унгария, Чехия, отношението към Русия и СССР е било различно. Докато ние поради руско-турската освободителна война, това е дълбоко заложено като ген. Обяснявал съм, че българите не обичат и не мразят за сметка на единия или на другия блок. Българите не мразят Русия, но всички полети, които водят към САЩ и Европа, са предпочитани за младите хора. Така че ние може да си направим извода, че трябва да сме в ЕС и в НАТО и в същото време да пазим отношения с нашия исторически приятел през годините – Русия.

Относно "смачканите" ни енергийни проекти с Русия Борисов заяви, че самите те трудно са го обяснили на последния Европейски съвет, защото е имало дискусия.

"Северен поток 1 и Северен поток 2 се обясняват като частен проект, за който не са съгласни доста от страните-членки. Но да не се вглеждаме пак на другите в интереса. Българският интерес какъв е? За „Бургас-Александруполис“ казвате смачкан проектът. Представляваше сериозна опасност за екологията. След това през 2006 г., когато подписаха за АЕЦ-Белене, ако бяха подписали тогава и договор, за да се знае колко пари струва, и да я бяха почнали да я строят през 2007 г., дето се вика, щеше вече да е построена. Само че те оставиха като дойдохме ние през 2009, 2010 г., да подписваме абсолютно неясен договор. И затова при подписан рамков договор започнахме да се пазарим кое колко как ще струва. В същото време старото оборудване беше дадено. За новото не се знаеше колко е направено. С една дума – един многомилиарден проект беше така заченат, че да не може да свърши. Повтарям, в далечната 2006 г. е подписан т.нар. Голям шлем. И третото е „Южен поток“. Ако ГЕРБ не беше паднал от власт, щеше вече да се строи. Той беше изгоден за България, тогава я нямаше кризата в Украйна и няма да се приеме, че е за нейна сметка. С президента Путин се бяхме разбрали и за цени, и начина, по който ще се строи, с конкурси, по европейски правила. Даже си спомням, че ми каза в моя кабинет: "Така трябва да го строим, че да е еталон за ЕС." Хубаво, ама тогава ни спретнаха пуча, паднахме от власт и изведнъж на много хора им се видя огромна възможност да вземат големи пари и проектът от милиард стана на три, преведоха се едни аванси. Знайни и незнайни фирми тръгнаха да правят консорциуми да строят. Разбира се, това не може да остане скрито от ЕК, веднага инфриджмънт процедура, и убиха проекта. Президентът Путин прекрасно знае и съм сигурен, че съжалява. С други думи да не ругаем Европа и американците за това, че е спрян „Южен поток“. Аз казвам: ако бях продължил да съм премиер тогава, „Южен поток“ щеше да се строи нямаше да бъде спрян, защото и американците, и европейците знаеха, че той е изгоден за България. Какво лошо да минава газ и да вземаш транзитните такси? Нямаше причина да го спрем. Затова и тръбите са във Варна и Бургас. За една година изкарахме екологичната оценка. Поредното нещо, което провалиха след падането ни от власт, беше „Южен поток“."

Премиерът заяви още, че този проект ще бъде сменен с газовия разпределител „Балкан“.

"И аз виждам големи шансове. Европейската комисия добре знае за него. Нещо повече, сега сме обърнали схемата на действие: ЕК води преговорите заедно с нас, разбира се, с руската страна за евентуално докарване на руски газ до газовия разпределител „Балкан“, започнахме строежа на интерконектора с Гърция, където също до 10 млрд. куб. м газ може да идват, започнахме интерконектора ни с Турция, където ако един ден азерски или туркменски газ по южния коридор дойдат. Разбира се, преди това трябва да се решат проблемите на Нагорни Карабах. На първо място в този газоразпределител е газта, която ще дойде от "Хан Аспарух", "Силистар" и "Терес". Вие знаете, че 10% от газта, която изразходваме, пък е от Галата. Така че от 4-5 източника може да си съберем в този газов разпределител газ и да го транспортираме за Европа. Ако, дай Боже, от Гърция се докара компресиран или втечнен газ, евтин дали от Египет, дали Израел, дали Съединените щати, да видим цената, ние трябва да имаме готовност както с другите магистрали – ако искаш да вкарваш трафик и да вземеш транзитни такси, първо трябва да направиш пътищата."

Относно проблемът с част от абонатите на газ у нас, които можеха да останат без доставки, Борисов заяви:

"Оставам на анализаторите като вас да преценят защо беше направено и коректно ли е да се изчака 31 декември 6 и 30 ч вечерта. Тогава нормалните хора са със семействата си и се подготвят да отиват при близки и роднини. Някои можеше да са отишли в провинцията. И "Булгаргаз", и "Булгартрансгаз" до 20,30 ч заедно с диспечерите говорихме, за да намерим правилното решение – да теглим ли от Чирен повече газ, упълномощих Гегов да търси руснаците в Санкт Петербург – да разберат аварийната ни ситуация. Това се е знаело и преди няколко дни бяха казали да прехвърлим договора на частния оператор към държавния, докато си оправи проблемите, които има с руснаците. Това се и случи. Най-малкото, с което бих квалифицирал това поведение, е некоректно."

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини