Отидете към основна версия

2 359 22

Дянков: И през 2012 г. няма да вдигаме заплати и пенсии

  • пенсия-
  • заплати-
  • симеон дянков-
  • януш левандовски
БГНЕС

Увеличаването на пенсиите и заплатите няма да бъде заложено в Бюджет 2012 г., но при добро изпълнение може да се намерят пари за допълнителни социални плащания. Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков след среща с еврокомисаря по бюджета и финансовото планиране Януш Левандовски.

Дянков бе категоричен, че дефицитът за догодина ще бъде под 1,5%, а до 2013 г. страната ни ще успее да постигне балансиран бюджет.

Тази година в рамките на бюджетната дисциплина управляващите успяха да вдигнат и вдовишките пенсии, и минималната работна заплата, припомни Дянков.

От своя страна еврокомисарят Януш Левандовски коментира, че е за да има средства за увеличение на пенсии и заплати, трябва да се намери допълнителен ресурс. Една от възможностите за това е чрез въвеждането на данъка върху банковите транзакции.

Членството в Еврозоната има и недостатъци, особено в настоящия момент, но има и много позитиви, защото „разтваря чадър“ над членовете си, отбеляза Левандовски.

„За следващата година ще действаме по същия начин: в рамките на фискалната дисциплина, която налагаме, за следващата година дефицитът ще бъде още по-нисък, ние вървим прогресивно и това беше един от коментарите към комисаря Левандовски. Благодарение на евентуалното по-добро изпълнение на бюджета за тази година, залагаме също и за следващата година, очакваме до 2013 година да стигнем до балансиран бюджет - нещо, което все още не е в конвергентната ни програма, но вече имаме основание да смятаме, че до 2013 година ще имаме балансиран бюджет“, обеща Симеон Дянков.

По думите на финансист номер едно това дава възможност през тези години в рамките на бюджетната дисциплина да се намира достатъчно ресурс за социално слаби групи. „И всички опити финансовата дисциплина да се наруши предизборно, което е правено исторически в България, не минават този път. Този номер няма да мине, не е минавал досега, докато аз съм финансов министър и няма да минава и отсега нататък“, категоричен е Дянков.

Януш Левандовски пък заяви, че най-важното послание, което България може да изпрати към Брюксел е именно свиване на бюджетния дефицит и на държавния дълг.

„Добре е това да не се случва за сметка на заетостта и икономическия растеж, но наистина най-силният сигнал, който можете да подадете е овладяване на дефицита и намаление на държавния дълг, във време, когато публичният дълг на другите държави расте", обясни еврокомисарят.

Като коментира еврофинансирането през програмния период от 2014 до 2020 година Януш Левандовски заяви, че България може да разчита, че ще получи поне колкото през първите 7 години от членството си в ЕС. За програмния период от 2007 и 2013 година за страната бяха заделени над 11 млрд евро, но все още не е известно ясно колко реално ще се усвоят заради ниския капацитет на министерствата и общините да управляват европроекти.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини