Отидете към основна версия

2 345 0

Гърция лови "едри риби", но ги пуска

  • гърция-
  • данъци-
  • криза

Вратички в законите помагат на големите длъжници

През последните дни гръцката икономическа полиция залови поне единадесет „едри риби”, които дължат големи суми от неплатени данъци. Съобщенията, че хора, които доскоро се появяваха в пресата само в икономическите приложения и l луксозните списания, са били отведени в полицията с белезници бяха приети с одобрение от притиснатите от тежките извънредни данъци редовни данъкоплатци. Но явно за пореден път нещата не са точно такива, каквито изглеждат, пише GRReporter.

Според съдебни източници държавата ще се затрудни да получи дължимите милиони евро, понеже самият закон за скритите данъци на практика предоставя на големите длъжници „авариeн изход”.

Изключително трудно е държавата да успее да изземе дължимите суми от заловените известни бизнесмени, понеже не се предвижда конкретна процедура, която да ги задължава да дадат тези пари, посочват те.

„Законът, с който бе въведена експресната съдебна процедура за големите длъжници на държавата е на път да се обезсмили напълно. И това, защото престъплението за неплащане на данъци се намира в средата на категоризацията на престъпленията. Това означава, че за него не се предвижда предварителен арест, както е в случаите с бизнесмените, които дължат ДДС в размер над 75 000 евро и данъци на стойност над 150 000 евро. В тези случаи престъплението е от най-висока степен, затова и криминалните процедури са по-строги за нарушителите”, твърдят съдии и прокурори.

Освен това, Експресният районен съд, където ще бъдат съдени задържаните бизнесмени няма компетенцията да им наложи дори ограничителни мерки, като забрана да напуснат страната и да се явяват в полицейския участък на определени периоди от време, нито парична гаранция, която обикновено се изчислява на база финансовото състояние на задържаното лице.

Следователно един човек, който дължи милиони на държавата може, според закона, да отлага провеждането на делото за неопределен период от време и междувременно да напусне страната. Оказва се, че арестът за срок от три до пет години, който се предвижда за неплащането на данъци е единственото средство за натиск на държавата към нейните длъжници.

Но дори и тук има „прозорче” в закона. Дори и да бъде осъден, длъжникът пак може да остане на свобода, защото наказанието може да бъде оспорено с обжалване. По този начин, поне до разглеждането на иска за обжалване подсъдимият не се изпраща зад решетките.

Други правосъдни източници твърдят, че мярката е достатъчна, за да може държавата да събере дължимите й данъци, именно понеже се предвижда експресната процедура. „Имаме залавяне и публично излагане на подсъдимия, оповестява се и неговото име”. Според тях дъжниците ще се съгласят да започнат постепенното изплащане на задълженията си, само за да избегнат евентуалното си осъждане, понеже в закона се предвижда, че след изплащането на дължимата сума се преустановява и наказателното гонение срещу тях.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини