Отидете към основна версия

1 473 4

Държавата не е събрала 22.6 млрд. лв.

  • бск-
  • сива икономика-
  • данев
Снимка: Shutterstock

Средно с 3.1% е изменението на сивата икономика за периода 2007-2016 г. Най-малко то е било през 2008 г. – минус 0.02%, а най-високо през 2010 г. – 5.02%, сочат данните на Българската стопанска камара (БСК). Общо 22.6 млрд. лв. са несъбраните вземания за разглеждания период, което е средно над 2 млрд. лв. на година. „Цифрите са по-големи, тъй като в посочения период се наблюдават най-големи параметри в измененията, които влияят върху нарастването на данъчните приходи, като акцизи, минимална работна заплата, осигуровки и други”, каза председателят на БСК Божидар Данев.

От Камарата отчитат, че особено тревожно е намаляването на дела на ДДС и ДП в приходната част на бюджета (от 34.1% на 32.9% за ДДС и 9.5% и 8% за ДП от общо данъчните приходи за периода 2007-2016 г.). „Това е ясна индикация за ръст на сивия сектор, независимо от общо подобрената приходна част на бюджета”, посочват от БСК.

Друг индикатор за нарастване на сивия сектор е символичното изменение на приходите от акцизи, независимо от значителния ръст на акцизните ставки – от 12% до 33%, над 20 пъти за цигарите. За периода се наблюдава силен ръст на физическите обеми на продажбите в следствие на намалението на цената на петрола, и следователно на горивата, с почти 50%. Отчита се, че приходната част на акцизите са функция от продадените физически обеми.

Ръстът на сивата икономика в България се дължи най-вече на „неадекватната данъчно-осигурителна политика и невъзможността на данъчната администрация да се справи с деструктивната роля на това зловредно явление”, поясняват от БСК. Според специалистите на Камарата, фокусът на държавата трябва да бъде насочен не към увеличаване на прякото и косвено данъчно-осигурително облагане, а към увеличаване на събираемостта на данъчно-осигурителните приходи. Законодателят провежда грешна политика в посока на пряко и косвено повишаване на облагането, като по този начин цели компенсиране на намалените данъчни приходи, вместо да създава стимули за увеличаване събираемостта на данъчните приходи.

Анализът за тенденциите в сивата икономика БСК е направила на база данни от НСИ, Eurostat и други.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини