Отидете към основна версия

21 489 33

Telenor преговаря за продажба на бизнеса си в България

  • мобилен оператор-
  • gsm-
  • telenor
Снимка: Shutterstock

Норвежкият телеком Telenor преговаря с американски фонд за продажба на бизнеса си в България, Сърбия и Черна гора срещу цена от 2 млрд. EUR. Информацията е на специализираното издание Mergermarket, като се позовава на три неофициални източника. От групата в Осло са заявили за "Капитал", че не коментират пазарни слухове.

Само 3 години и половина след като закупи "Глобул" Telenor явно е променил стратегията си. От сделката, която беше за 717 млн. EUR, досега скандинавската група успя да усили пазарния дял и бързо да въведе 4G мрежа. Според резултатите за последното отчетено засега трето тримесечие телекомът има 3.23 милиона абонати в България, с 9% по-малко спрямо година по-рано. Свиването се дължи основно на намаляването в броя на клиентите на предплатени услуги. Средният приход от абонат (ARPU) обаче нараства – с 6% до 14 лв. на месец, показва отчетът на Telenor.

Кой е купувачът засега е неизвестно, но усилено се спряга името на американския фонд KKR. Той има сателитен тв оператор в Сърбия и инвестиции в региона, така че експанзията звучи логично. "Кандидат купувачът не е представен в региона," обаче посочи източник, близък до норвежката компания. Така хипотезата KKR далеч не е сигурна.

Събирането на оферти явно е ставало тихо и извън България, защото местни консултанти не знаеха за процеса. Според Mergermarket евентуалната сделка може да включва и унгарските активи на Telenor като допълнение към България, Сърбия и Черна гора. Така евентуалният купувач може да получи присъствие на четири пазара с общо почти 10 млн. клиенти (3.3 млн. в Сърбия и Черна гора, както и 3.1 млн. в Унгария). Общите приходи на трите подразделения за третото тримесечие достигнаха 323 млн. евро. Оборотът на "Теленор България" за периода достигна 172.7 млн. лв. При печалба преди данъци, лихви и амортизации (EBITDA) от 66.4 млн. лв.

"Теленор България" е третият оператор по приходи в страната: за последната година (към края на октомври 2017) те са 667 млн. лв. Лидер е БТК с 875 млн. лв., следвана от "Мобилтел" с 806 млн. лв., но и двете компании предлагат доставка на телевизия и фиксиран интернет, доката "Теленор" има само мобилни услуги, където е втора по пазарен дял.

Компанията е с най-рядко сменящия се собственик до тук - основана е от гръцката OTE и досега само веднъж е препродадена, докато БТК и "Мобилтел" доста често са сменяли акционерите си.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Блокираха продажбата на Telenor

    Българският фонд Rіvеr Ѕtухх Саріtаl не е получил разрешение от Националната банка на Сърбия да придобие мажоритарен дял в Теlеnоr Ваnk. Основната при ...
    06.02.2018
    5 787
    2
  • Бивш шеф на ЦРУ купува Telenor

    Бившият шеф на ЦРУ Дейвид Петреъс купува Telenor. Това разкрива сръбският в. „Политика“. Управляваният от Петреъс американски инвестици ...
    30.01.2018
    9 229
    22
  • Има купувач за Telenor

    Мобилният оператор Telenor, за който стана ясно в средата на януари, че възнамерява да напусне българския и още няколко пазара в Централна Европа, има ...
    28.01.2018
    6 854
    11