13,2 млрд. лв. са натрупаните в пенсионни фондове активи, отчете Комисията за финансов надзор към полугодието на 2018 г. За една година повереният им за управление ресурс се е увеличил с 2 млрд. лв. Приходите в тях средногодишно се движат около 90 млн. лв. Кодексът за социално осигуряване ги задължава средствата на пенсионните фондове да се управляват от пенсионноосигурителни дружества при спазване на принципите на надеждност, ликвидност, доходност и диверсификация в интерес на осигурените лица, пише в. „24 часа“.
Най-много активи управляват универсалните пенсионни фондове. В тях към полугодието финансовият регулатор отчита, че се осигуряват 3,7 млн. души, а управляваните от тях активи са за 10,9 млрд. лв. От тях инвестирани са 10,1 млрд. лв., а паричният им ресурс е 740 млн. лв. 95% от пазара на универсалните фондове си разпределят четири фонда - "Доверие", "Алианц България", "ДСК Родина", "Съгласие", "Ен Ен" и "ЦКБ Сила". От позволените инвестиционни възможности лидерите на пазара, а и останалите са избрали да влагат ресурсите в ценни книжа, издадени или гарантирани от държави от ЕС. В такъв инструмент са половината от инвестициите - 5 млрд. лв. Той е нискорисков и 100% гарантиран от съответните държави, които са емитирали боновете.
В сравнение с предишната година леко са се увеличили инвестициите в акции, права и дялове от т.нар. колективни инвестиционни схеми - в тях са вложени 3,29 млрд. лв. срещу 2,6 млрд. лв. преди година.
Рискът при такива вложения е по-висок, но доходността им обикновено е няколко процентни пункта над тази на облигациите.
Ниските банкови лихви са стопили депозитите на фондовете до 72 млн. лв. В инвестиционни имоти са вложени 200 млн. лв., показват данните на КФН.