Данните на един от най-големите застрахователи у нас показват, че българите все още нямат практика да сключват застраховки, когато се отправят на преход в планината, съобщава БНТ. От над 800 хиляди застраховки на година в тази компания, туристическите са едва около 50 хиляди.
Ето защо застраховката може да спести много проблеми.
Петър Георгиев от години е страстен планинар. Катерил е в Алпите, Андите, Хималаите, Кавказ. От скоро е и сертифициран планински водач. Наред с подготовка и оборудване за всеки свой преход, Петър никога не забравя да сключи и необходимата застраховка.
"Дори с най-ниския план най-вероятно, ако не цялата сума за спасителната акция, то поне две трети или три четвърти, ще бъдат покрити от застраховката. Това е много ключов момент, защото хората го пренебрегват и понякога се случва нещо, човек чупи крак например и тогава дължи 7-8-10 хиляди лева за спасителна акция", заяви Петър Георгиев.
Разходите по самата застраховка са несравними с тези суми. При месечна вноска от 10 лева, застрахователят може да покрие разходи за спасяване в планината до 5 хиляди лева.
"Застрахователната компания, поне при нас е така, има директен договор с ПСС и БЧК и директно заплащаме разходите по издирване и спасяване. Застраховката покрива всичко, включително и медицински разходи, първата помощ, която се оказва на място, транспортирането, ако се налага със специализиран транспорт, линейка", допълни София Антонова, изпълнителен директор на застрахователна компания.
Една от по-специфичните услуги - "транспортиране с хеликоптер", към момента е активна единствено за чужбина.
"Официално нямаме медицински хеликоптер, който може да извършва такива спасявания. Имаше до миналата година и ние бяхме единственият застраховател, който предлага такава услуга", добави София Антонова.
Освен спестяване на лични разходи при инцидент, сключването на туристическа застраховка носи и други ползи.
"Колкото повече хора си направят застраховка за медицински злополуки, толкова повече ние ще помагаме на нашата планинска спасителна служба да предлага по-добри услуги, да купува нови апаратури и всичко, което е необходимо", каза още сертифицираният планински водач Петър Георгиев.
Засега обаче масово у нас хората не застраховат здравето и живота си, а единствено личното си имущество, допълват от застрахователния бранш.