Отидете към основна версия

1 282 6

Мините май ще се приватизират, за да се спаси енергетиката

  • енергетика
Снимка: БГНЕС

 

Разглеждане на възможностите за приватизация на мините, преосмисляне на такса „пренос” и отпушване на износа са част от мерките, които може да решат проблемите на енергетиката в момента. Това заяви Божан Стоянов, заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма по време на срещата на браншовия съвет във ведомството, разглеждащ проблемите в сферата на въгледобива.

Той окачестви ситуацията в момента като една „нова действителност”, в която се отчита силно намалено вътрешно и външно потребление на електроенергия. „Ако енергетиката е лодка, ние всички сме в нея, но тя потъва и всеки трябва да даде по малко, за да я спасим”, отбеляза зам.-министърът.

„Това мините да имат нов собственик не е изключен вариант”, подчерта пред бТВ Стоянов и определи държавниците като лоши управници на мините.

Стоянов заяви, че няма да защитава, нито да обвинява Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която в сряда беше обявена за неефективна след прокурорската проверка.

„Факт е обаче, че в държавната комисия има 15 души, които се занимават с електричество, а в другите страни този брой надхвърля 400. Съставът на държавната комисия е изключително недостатъчен”, категоричен беше той.

Синдикатите от своя страна призоваха за спешно възстановяване на износа на електроенергия. Това е най-спешната мярка, която ще помогне да се стабилизира енергийния сектор в България, смята експертът от КТ „Подкрепа” Ангел Божилов.

По думите му Националната електрическа компания (НЕК) трябва да преразгледа резервите от енергия и този износ трябва да бъде отпушен към турския пазар. „Пазар на електроенергия има, той е на турската борса и е под носа ни”, заяви експертът.

Божилов коментира още, че „другите страни не се нуждаят от нашата енергия, но ние се нуждаем от нашия износ”.

Валентин Вълчев от КНСБ заяви, че обстановката в сектора на въгледобива е взривоопасна и трябва да се вземат твърди мерки. Той определи въгледобива като „гръбнака на електропроизводството”.

Като основен проблем беше отличено ценообразуването на въглищата. „Продажната цена на въглищата не се регулира от ДКЕВР, а се определя от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, което предразполага да се преосмисли сегашната ситуация”, посочи Николай Ненков от КНСБ.

Миньорите от мини Марица Изток остават в готовност до дни да започнат стачки. Енергийното министерство и Българският енергиен холдинг не дадоха никакви гаранции че мините ще бъдат натоварени отново и ще спрат принудителните отпуски.

По оценка на синдикатите, вече има реална опасност минните компании да изпаднат в състояние, в което да не могат да изплащат заплатите.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини