Работната седмица за България приключи с трета одобрена от Брюксел оперативна програма в рамките на пет дни. В петък Европейската комисия даде зелена светлина за над 1.82 млрд. евро за околна среда, след като преди това пусна и 1.6 млрд. евро за транспортни проекти и 1.5 млрд. евро за конкурентноспособност. Пред август пък бе одобрена първата програма – "Човешки ресурси" за 1.9 млрд. евро.
"Тези средства ще допринесат за подобряване състоянието на водите, почвите, въздуха и биологичното разнообразие в България, както и за борба с рисковете от изменението на климата, като по този начин ще се подобри качеството на живот на гражданите и ще се положат стабилни основи за дългосрочен и устойчив растеж", заявиха от Еврокомиисята.
Най-значителните планирани инвестиции са за ВиК проекти, за пречиствателни станции, за проекти за намаляване на замърсяването на въздуха от битовото отопление и транспорта, за модернизиране на депата за отпадъци и рекултивиране на старите, за проекти в областта на оползотворяването на отпадъците, както и за биоразнообразие, за предотвратяване на рискове от наводнения и други.
Над 715 млн. евро (1 399,23 млн. лв.) ще бъдат разходвани за разширяване и модернизация на ВиК инфраструктурата за вече консолидираните райони Велико Търново, Габрово, Плевен, София-град, София-област, Търговище, Хасково и Добрич. Ще бъде възможно кандидатстването за евросубсидия за разработването на регионални прединвестиционни проучвания за районите Благоевград, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик и Разград след тяхното консолидиране.
Следващите по големина средства са за намаляване замърсяването на въздуха, заради което срещу България се води дело от Европейската комисия. Над 395 млн. евро (773,47 млн. лв.) ще бъдат насочени към мерки за намаляване на вредните емисии от битово отопление и транспорт, за справяне с вторичното разпрашаване, подобряване на мониторинга на качеството на атмосферния въздух.
За опазване на биоразнообразието, за развитие на мрежата "Натура 2000", както и за опазване и възстановяване на екосистемите извън мрежата са заложени 132,47 млн. евро (259,09 млн. лв).
Предвиждат се още средства за борба с горските пожари, за разработването на цифрови модели, анализи и прогнози във връзка с климатичните изменения и други.
Източник: mediapool.bg