България е най-бедната държава в Европейския съюз. Тази констатация никога не се пропуска, когато голямо западно издание пише за страната. И въпреки че за някои икономисти последните 30 години са икономически „Златен век“ за България, сравнителните данни са категорични – страната изостава много от Запада.
Данните на Евростат за индикатора Стандарт на покупателна способност (PPS) показват, че страната е на дъното в ЕС и напредва ужасно бавно. Така например през 2010 г. показателят е на 45% от средното ниво в европейския съюз, а през 2022 г. – 57%.
Изглежда, че страната се развива, но когато се направи сравнение с Румъния например, се вижда огромната разлика. Нивото на покупателна способност в северната ни съседка беше 53% през 2010 г., а сега е 75%. Освен това основният български напредък е в София и все още най-бедните региони на ЕС са в България.
Всъщност единствените държави в Европа, които са по-бедни в Европа, са страните от Западните балкани. Дори Турция има по-висока средна стойност на стандарта на покупателна способност.
И след тези данни остава логичният въпрос: Защо икономиката на България изостава? Много икономисти са давали своя отговор, но ние решихме да потърсим и мнението на придобилия огромна популярност чатбот ChatGPT, съобщават от economic.bg. Изкуственият интелект, който формира своето мнение на база незнайните масиви от информация, изтъква пет основни фактора за сравнително по-бавното развитие на българската икономика.
Защо икономиката на България е толкова малка?
Ето какво казва чатботът:
1.Исторически фактори: България е преминала през множество исторически събития, които са влияели върху икономическото ѝ развитие. Например, като социалистическа държава, България е имала централизирана и контролирана от държавата икономика, която е довела до малка иновативност и забавяне на икономическия растеж.
2.Ниска продуктивност на труда: България има ниска продуктивност на труда в сравнение с други по-развити страни. Това се дължи на множество фактори, като ниска образователна степен на работната сила, ниска технологична осведоменост и ниско ниво на иновативност.
3.Ниска инвестиционна активност: България има ниско ниво на инвестиции в икономиката. Това се дължи на множество фактори, като липса на достъп до кредити, ниски доходи на населението и липса на стимули за инвестиции в някои сектори.
4.Корупция: Корупцията е сериозен проблем в България и оказва отрицателно въздействие върху икономическото развитие. Тя може да увеличи разходите за бизнеса, да намали ефективността на публичния сектор и да подкопае доверието на инвеститорите.
5.Ниски доходи на населението: България има една от най-ниските медиани на доходите в Европейския съюз. Това означава, че консумацията на стоки и услуги е ограничена, като резултат от което се намалява размерът на икономиката.