Германският министър на отбраната Борис Писториус предупреди останалата част от правителството, че следващата година на Бундесвера ще липсват до 6 млрд. EUR. Дори достигането на целта на НАТО за военни разходи от 2% от БВП може да бъде под въпрос.
За 2025 г. Министерството на финансите под ръководството на Кристиан Линднер е предвидило военни разходи в размер на 52 млрд. EUR. Експерти от Министерството на отбраната направиха изчисления и стигнаха до „ ужасяващо заключение”: за да се постигне целта на НАТО от 2% от БВП през следващата година, средствата за военни нужди трябва да бъдат увеличени с 4,5-6 млрд. EUR.
В същото време финансовата „дупка“ непрекъснато се увеличава, както и броят на проектите, за чиято реализация не достигат средства. Изданието Bild дава някои примери. Реконструкцията на летището в Бюхел (Рейнланд-Пфалц) за изтребители F-35 ще изисква допълнителни 700 млн. EUR. Все още не е известно откъде да бъдат взети. Същото важи и за закупуването на нови колесни бронетранспортьори и самолети Eurofighter. Разходите за разполагане на бригада на Бундесвера в Литва се оценяват на поне 5 милиарда евро. Те все още не са взети предвид при планирането на бюджета.
Както пише вестникът, Писториус е информирал канцлера Олаф Шолц за трудната финансова ситуация. В момента Министерството на отбраната води преговори с Министерството на финансите за допълнително финансиране, но засега без резултат. Според Bild дори без нуждите на Бундесвера бюджетът за 2025 г. ще има недостиг от 25 млрд. EUR. Линднер предложи финансиране на нуждите на армията чрез съкращаване на някои социални разходи, но Шолц даде да се разбере, че целта на НАТО от 2% от БВП трябва да се постигне без съкращения на социални плащания.
Германия възнамерява да похарчи 73,41 милиарда долара за отбрана тази година, което ще възлиза на 2,01% от прогнозния БВП. По-рано Шолц обеща, че отсега нататък страната всяка година ще отговаря на критериите на НАТО.
Страните от НАТО си поставиха за цел да доведат военните си разходи до 2% от БВП на среща на върха в Уелс през септември 2014 г., мотивирайки това с „руската заплаха“ във връзка с обединението на Крим с Руската федерация. През юли 2023 г. на срещата на върха във Вилнюс беше решено 2% от БВП да станат не целта, а минималното ниво на разходите за отбрана на държавите от алианса.