Водещите банки в ЕС продължават да управляват големи, все по-печеливши клонове в Русия, въпреки публичните обещания да ограничат дейността си, съобщи аг. Bloomberg.
От 2022 г. общият брой на служителите на пет финансови институции от ЕС в Русия е намалял, според агенцията, „само с 3%, докато доходите са се утроили приблизително“. благодарение на високите лихви. На този фон Европейската централна банка (ЕЦБ) поиска от банките в ЕС с голям бизнес в Русия да „ускорят усилията за смекчаване на риска чрез разработване на ясна пътна карта за съкращаване и напускане“, информира главният надзорен служител на ЕЦБ Клаудия Бух на финансовите министри от еврозоната.
Европейският регулатор се опасява, че ако продължат да остават в Русия, европейските банки може да бъдат обект на санкции от САЩ, каза пред изданието експерт, запознат със ситуацията, пожелал анонимност.
Както беше съобщено по-рано, следващият кръг от антируски санкции на Вашингтон се очаква да засегне лица и банки извън Съединените щати, които са пряко или косвено замесени в конфликта в Украйна или участват в значителни транзакции, свързани с Русия. Ограниченията на санкциите биха могли да засегнат широк спектър от транзакции – от плащания до търговско финансиране – и да имат отрицателно въздействие върху по-широката банкова екосистема на търговци, доставчици и други контрагенти.