20 Ноември, 2024 09:16 1 276 2

Китай в опит да избегне търговски конфликт със САЩ

  • сащ-
  • китай-
  • контакт-
  • търговия

Пекин се опитва да установи контакти с бъдещата администрация на Тръмп

Китай в опит да избегне търговски конфликт със САЩ - 1
Снимка: Shutterstock

Китайските власти са обезпокоени от назначаването на политици, които са негативно настроени към Пекин, на ключови позиции в бъдещата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. На този фон Китай се стреми да установи контакти с бъдещото ръководство на САЩ, за да избегне евентуална търговска конфронтация. Това съобщи вестник Financial Times (FT) с позоваване на източници.

Според тях Пекин търси стабилност в отношенията с Вашингтон и иска да избегне нова търговска война. В тази връзка КНР също възнамерява да възстанови връзките си с представители на бившия екип на Тръмп, които бяха част от администрацията му по време на първия му президентски мандат през 2016-2020 г. Изданието обаче отбелязва, че в очакване на завръщането си в Белия дом, Тръмп е назначил антикитайски настроени политици на ключови роли, включително депутата Майк Уолц, който ще стане асистент по националната сигурност, както и Марко Рубио, бъдещият секретар на състояние.

Както беше съобщено по-рано, Тръмп също иска да върне Робърт Лайтхайзър, поддръжник на търговската война с Китай, в Белия дом. След като встъпи в длъжност през януари, новоизбраният президент на САЩ може да го назначи за представител в търговските преговори. На този фон беше отбелязано, че Лайтхайзър е един от инициаторите на търговската война срещу Китай, започната от първата администрация на Тръмп. Съединените щати наложиха мита върху китайски стоки и принудиха Пекин през 2020 г. да подпише споразумение с Вашингтон за увеличаване на покупките на американски стоки и услуги в размер на 200 млрд. USD за две години.

Тръмп, който спечели президентските избори в САЩ на 5 ноември, в предизборната си програма предложи въвеждане на мита върху вноса от Китай от 60%.

През последните няколко години китайско-американските отношения станаха по-напрегнати, което се отрази на търговията между двете страни. През 2022 г. техният търговски оборот достигна 759,4 млрд. USD, което е увеличение от едва 0,6%. През 2023 г. той намалява с 11,6% и възлиза на 664,45 млрд. USD.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 ВСИКО КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ

    1 0 Отговор
    Зa пepиoдa янyapи - юни Kитaй e изнecъл зa CAЩ cтoĸи нa oбщa cтoйнocт 241,27 млpд. дoлapa. Kитaй e дocтaвил пpeз пъpвoтo пoлyгoдиe cтoĸи зa cтpaнитe oт EC нa oбщa cтoйнocт 250,1 млpд. дoлapa. За същият период целият износ на Китай е за 2000 милиарда долара. ЕС и САЩ вкарват 25% от китайският износ. Като не е вярно, че Китай разчита на износът. Износът на Германия, Великобритания и Франция, е повече от целия износ от Китай. Китай е на 114 място по износ, с 19,6 процента от производството си. България изнася над 60 процента от своето производство, и е на 29то място в светът, като процент от БВП на износът.