20 Ноември, 2024 10:23 442 4

ЕС с нови изисквания към Китай

  • ес-
  • китай-
  • локализация-
  • производство-
  • изисквания

Съюзът ще изисква китайските компании да локализират производството си в Европа

ЕС с нови изисквания към Китай - 1
Снимка: Shutterstock

Европейският съюз (ЕС) ще изисква от китайските компании да локализират производство в Европа и да споделят интелектуална собственост като условия за чуждестранни компании да навлязат на пазара на Общността, съобщи вестник Financial Times (FT).

Според двама служители на ЕС новите критерии позволяват на чуждестранни предприятия също да получават безвъзмездни средства като част от стратегията на Брюксел за зелени технологии. Първият подобен търг за субсидии от 1 млрд. EUR за разработване на батерии ще се проведе през декември. Този пилотен проект, казват те, „може да бъде разширен към други схеми за субсидиране на ЕС.“

Новите искания на Брюксел „отразяват собствените правила на Китай, които принуждават чуждестранните компании да споделят интелектуална собственост в замяна на достъп до китайския пазар“, се казва в публикацията. Чрез затягане на изискванията по отношение на Китай, ЕС се стреми да „защити компаниите в Съюза, които са обект на строги екологични стандарти и да засили тяхната конкурентоспособност“, подчертава изданието.

В началото на юли Брюксел въведе мита, вариращи от 17,4% до 37,6% върху електрически превозни средства от Китай. Както съобщи Европейската комисия, те са приложени въз основа на резултатите от разследване за борба с „незаконните субсидии“, продължило девет месеца. Висшият изпълнителен орган на ЕС уточни, че консултациите с Китай по тази тема „са се засилили през последните месеци“ и европейската страна очаква да постигне споразумение в съответствие с нормите на Световната търговска организация. На 29 октомври Европейската комисия одобри въвеждането на съответните мита до 35,3%, които ще бъдат в сила пет години.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 БОЗА

    8 0 Отговор
    ЕС може да иска (икономически)само милост от Китай...евро ТКЗСто се разпада,Украйна го бутна по нанадолнището... ;-)
  • 3 ВСИКО КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ

    3 4 Отговор
    Зa пepиoдa янyapи - юни Kитaй e изнecъл зa CAЩ cтoĸи нa oбщa cтoйнocт 241,27 млpд. дoлapa. Kитaй e дocтaвил пpeз пъpвoтo пoлyгoдиe cтoĸи зa cтpaнитe oт EC нa oбщa cтoйнocт 250,1 млpд. дoлapa. За същият период целият износ на Китай е за 2000 милиарда долара. ЕС и САЩ вкарват 25% от китайският износ. Като не е вярно, че Китай разчита на износът. Износът на Германия, Великобритания и Франция, е повече от целия износ от Китай. Китай е на 114 място по износ, с 19,6 процента от производството си. България изнася над 60 процента от своето производство, и е на 29то място в светът, като процент от БВП на износът.

    Коментиран от #4

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.