Между Турция и Русия няма проблеми относно създаването на център за търговия с газ в Истанбул като част от проекта за международен газов хъб. Турската компания БОТА и руската Газпром ще бъдат равностойно представени в него, каза ръководителят на турското министерство на енергетиката Алпарслан Байрактар.
"Планираме да създадем операционна компания с руснаците за международен център за търговия с газ или платформа в партньорство БОТА - Газпром в Истанбулския финансов център. Преместваме и Турския регулаторен орган на енергийния пазар там. Ние нямаме проблем с руснаците. В центъра ще се търгува газ и там ще се определя цената му. По принцип сме съгласни да създадем структура, в която всяка партия ще има 50%, но това ще отнеме известно време“, каза турският министър пред вестник Milliyet.
Обемът на природен газ, консумиран от Турция годишно, е около 50 милиарда кубически метра. м. „Също така полагаме усилия да създадем инфраструктура, която ще ни позволи да изнасяме 15% от тези обеми. Така центърът за търговия с газ започна да се превръща в реалност“, отбеляза Байрактар и добави, че Турция внася природен газ от Русия, Азербайджан и Иран. Той каза още, че в Турция има пет газови хранилища, позволяващи съхраняване на до 5,8 милиарда кубически метра газ, до 2028 г. се планира обемът на съхранение на газ да се увеличи до 10-12 милиарда кубически метра.
През октомври 2022 г. руският президент Владимир Путин представи идеята за създаване на хъб на турска територия, където да бъде пренасочен загубеният обем транзит през газопровода „Северен поток“. Турските власти казват, че по отношение на инфраструктурата в страната почти всичко е готово за проекта. В края на декември 2023 г. руският вицепремиер Александър Новак обяви, че реализацията на проекта за създаване на хъб може да започне през 2024 г. Ръководителят на турското министерство на енергетиката от своя страна обяви планове за създаване на център в Истанбул като част от проект за хъб с участието на турската BOTA и руския Газпром.