Резервите от газ в европейските хранилища може да не са достатъчни за зимата в случай на непредвидени обстоятелства, включително рязко застудяване или спиране на доставките на гориво от Русия, се посочва в материал на аг. Bloomberg.
Газовите хранилища в Европа вече са запълнени почти на 90%, повече от два месеца преди планираната дата. И тези резерви трябва да са достатъчни, но само ако „не се случи нещо неочаквано“, обяснява Bloomberg. Агенцията отбелязва, че значителна част от резервите са останали от миналата зима поради факта, че затоплянето е настъпило по-рано от очакваното. През същия сезон ситуацията може да се окаже точно обратната и в случай на неочаквано застудяване в Европа няма да има достатъчно газ.
Освен това, тази година Европа няма същите впечатляващи запаси от втечнен природен газ (LNG), които през 2023 г. пълниха танкери край бреговете на европейските страни и служеха като допълнителен източник на енергия. Вносът на LNG в Европа спадна с 15-20% това лято в сравнение с предходните 2 години, тъй като азиатските страни се съгласиха да го купуват на цени, по-благоприятни за доставчиците.
Друг фактор, който може да доведе до недостиг на газ в Европа, са доставките на гориво от Руската федерация, твърди агенцията. През декември 2024 г. изтича споразумението, според което Русия изнася газ за някои страни от ЕС, включително Унгария, през Украйна. Ако не бъде удължен, ситуацията с енергийните доставки в тези страни ще се влоши.
Цените на газа в Европа са значително по-ниски, отколкото през 2022 г., но все още са почти двойно по-високи от тези преди конфликта в Украйна. Това доказва, че европейските страни все още не са успели да се справят с енергийната криза. Ако обстоятелствата се развият благоприятно и Европа все още има достатъчно газ, цените може да намалеят до края на декември. Ако сега цената на газа в хъба TTF в Холандия е около 40 евро за мегаватчас, то до края на годината може да падне до 25 EUR за мегаватчас. Но засега няма гаранции за това.
Споразумението за транзит на руски газ през украинска територия изтича в края на 2024 г. През юли украинският министър на енергетиката Герман Галущенко каза, че е малко вероятно то да бъде удължено. Това решение предизвика безпокойство в редица страни, по-специално в Унгария, за която Русия остава основният доставчик на газ. Марко Шевченко, украинският посланик в Молдова, която, ако договорът не бъде подновен, ще загуби евтина електроенергия, предположи, че Киев може да обсъди сключване на споразумения с потребителите на руски газ, ако искат да го купуват и решат, че той може да транзитира през Украйна.