За около половин час работници от "Автомагистрали - Черно море" блокираха пътищата Шумен - Русе и Шумен – Търговище. Протестиращите скандираха искаме си парите, носеха плакати с надпис "Чайков, отлитай" и се заканиха да пренесат протеста в София.
Това е третият протест на служителите в рамките на две седмици, на който те отново настояха да получат паричните си възнаграждения за извършените дейности по автомагистрала „Хемус”.
На мястото на гражданското неподчинение имаше няколко полицейски екипа, които следяха стриктно за спазването на реда по време на блокадата, но и този път не попречиха на протестиращите да изразят своята позиция.
Спирането на трафика предизвика опашки от автомобили в двете посоки, но водачите търпеливо изчакаха стачкуващите да напуснат пътното платно.
От името на работещите синдикалната организация е изпратила искане до министър-председателя Пламен Орешарски, до министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева и до централата на КНСБ с искане утре /16 юли / на заседание на МС да се гласуват целевите средства от 12 млн. лв. за строителството на автомагистрала “Хемус” в участъка от Белокопитово до Панайот Волов.
По думите на синдикалния лидер на „Автомагистрали-Черно море” Господин Янков, много хора вече са в платен отпуск, а ще има и такива, които ще излязат в неплатен отпуск заради липса на средства за продължаване на работата на строителната площадка. Там бе спряна една от машините, която по думите на работниците, няма гориво и не може да бъде прибрана.
Председателят на регионалната структура на КНСБ в Шумен Анета Денева каза пред протестиращите, че тази сутрин е провела разговор с областния управител Венцислав Венков. Той е заявил, че след разговор с министър Десислава Терзиева е станало ясно, че решение по проблемите на дружеството ще има след 21 юли. Въпросът е дали след тази дата ще има правителство, което да реши проблемите”, каза още Анета Денева.
До момента не е получен отговор от нито една институция на запитванията кога ще могат да се изплатят заплатите на близо 1000 работниците за месеците май и юни.
Служителите са решени, ако и утре на заседанието на Министерски съвет, въпросът около проблемите на дружеството не се задвижи, то протестите да се пренесат на площадите в София, пред сградите на Министерския съвет и Агенция “Пътна инфраструктура”.