Скъпо банково украшение, съществувало години наред с протекцията на държавата и политиците - така главният прокурор Сотир Цацаров определи ситуацията със затворената и разследвана Корпоративна търговска банка, съобщи bTV.
Според него банката е функционирала при неефективен надзор и със съмнително високи лихви по влоговете.
„В продължение на месеци, а на години КТБ е била едно скъпо банково украшение, което е било поставено под похлупак, то е било поставено под един красив стъклен похлупак от държавата, държавата е правила максимума, за да обгрижи този похлупак, за да държи парите си и парите на държавните предприятия в този похлупак, тоест тя се е грижила за това, което се е намирало под похлупака, да стои чисто, неопетнено, здраво и изглеждащо стабилно”, заяви Цацаров.
Той бе категоричен, че при подобно развитие „ние не можем да кажем на хората, извинете ме за израза, спасявайте се”.
В същото време, главният прокурор предложи радикално, по думите му, решение за КТБ - първо да се търси път за оздравяване на банката и едва след това да се мисли за вариант, при който хората да си получат парите.
Главният прокурор Сотир Цацаров проведе работно съвещание в Районна прокуратура Оряхово, по повод досъдебното разследване за причините за наводнението в Мизия. Беше проведена и среща с общинското ръководство на Мизия.
Пред журналисти той заяви, че се води разследване по правилата на Наказателно процесуалния кодекс, работата по което е изключително голяма, като колегите от РП – Оряхово са извършили вече 39 огледа на язовири, като предстоят и още такива. Главният прокурор заяви: “Присъствието ни в Община Мизия се обяснява с фактора за функцията на прокуратурата по надзор на законност. Прокуратурата ще осъществи надзор по това как държавните органи и органите на изпълнителната власт изпълняват своите задължения в конкретния момент. Втората цел е свързана с възможността по някакъв начин, спазвайки своите правомощия прокуратурата да засили диалога, за да се засили помощта, която трябва да бъде оказана на общината в този момент”. Главният прокурор заяви, че е съпричастен към бедстващото население в района като уточни, че в момента в Мизия 120 жилища са негодни за обитаване, 300 души живеят без покрив, а 550 души трябва да се изхранват всеки ден.Той посочи, че е провел среща с председателя на БЧК Христо Григоров, който е заявил, че организацията ще продължи да подпомага изхранването на населението. Според главния прокурор даренията, които се събират за Мизия, трябва да постъпват чрез БЧК.