Цял мандат от четири години иска политическа партия ГЕРБ. Това заяви на брифинг Румяна Бъчварова, част от преговарящия екип на партията след продължилите почти четири часа разговори с представители на БСП лява България.
Близо четири часа продължиха разговорите между ГЕРБ и БСП за съставяне на правителство, които се проведоха в зала „Запад” на Народното събрание. В първият кръг от консултациите, инициирани от партия ГЕРБ, Цецка Цачева, Менда Стоянова и Румяна Бъчварова обсъждат с Янаки Стоилов, Атанас Мерджанов и Захари Георгиев от БСП приоритетите пред 43-тото Народно събрание.
По думите на Бъчварова със социалистите е постигнато съгласие и по тезите, че е необходимо евентуално бъдещо правителство на ГЕРБ да има широка парламентарна подкрепа и че то трябва да бъде съставено от политически фигури, които да споделят политическа отговорност.
Целият мандат е необходим, защото не можем да си позволим кратка перспектива, посочи Бъчварова. Тя подчерта, че първоначално е необходима ясна политическа оценка на кабинета „Орешарски”. Да видим грешките, за да можем да се поучим от тях. Смятаме, че резултатите от това управление са връщане назад, посочи Бъчварова.
Менда Стоянова, втората от преговарящото дамско трио от ГЕРБ съобщи че по време на детайлните разговори е станало ясно, че
по четири от приоритетите с БСП са постигнали консенсус.
Това са евроатлантическа ориентация на България и спазване на ангажиментите по международните договори, поети от нашата страна, подобряване на бизнес средата и насърчаване, влизане в Европейски банков съюз, единен европейски енергиен съюз, възстановяване на доверието на ЕК към България.
По два от другите осем приоритета имаме донякъде съвпадаща позиция, но имаме различия по отношение на целите, каза още Менда Стоянова. Става въпрос за КТБ, като ГЕРБ искат БНБ да назначи международно признат консултант, който да предложи начините по които да се излезе от кризата с банката и да се направи детайлна справка какво ще струва на вложителите и на бизнеса подобно излизане.
Инфраструктурните проекти са другия приоритет, с който имаме известни различия, посочи Стоянова. Различията са по приоритетните обекти.
Имаме непреодолими различия по някои приоритети, посочи Менда Стоянова и подчерта, че те са нормални и се дължат на идеологията и различните политически семейства към които принадлежат двете партии.
Става въпрос за:
Финансовата и данъчната политика. ГЕРБ категорично са за плоско, ниско облагане и за това повече ресурс да остава в предприемачите. Различията ни тук трудно ще бъдат преодолими, посочи Стоянова.
Другите различия са в сектор „енергетика”, като емблематичните примери са за проекта за АЕЦ „Белене” и цената на тока. ГЕРБ са за това да има независим регулатор, който да вземе решение по цената едновременно с пакет от мерки за бедните.
Настояваме ГДБОП да излезе от ДАНС и да премине в МВР, каза още Стоянова.
ГЕРБ и БСП имат различия и по начина по който да се осъществи икономически растеж.
Категорично сме против „реиндустриализацията” с държавни пари. Държавата е показала многократно, че е лош стопанин, посочи Стоянова.
Тя очертга и другите различия, които са относно реформите в образованието, здравеопазването, пенсионната реформа. Считаме, че пенсионната реформа трябва да продължи, посочи Стоянова.
Необходим е социален елемент, но това не може да бъде за сметка на други фактори, а за сметка на икономическия растеж.
Повече от 4 часа двете политически сили се опитахме да установим общност в някои от приритетите ни и да заявим позиции, по които няма постигнато съгласие. За първи път в България партията спечелила изборите предлага на всички парламентарно представени партии консултации. За нас това правителство има своя формула, устойчивото мнозинство е гаранция за стабилност и в този ред на мисли изложихме позициите си.Това заяви Цецка Цачева веднага след срещата.
Само с две политически сили нямаме устойчиво парламентарно мнозинство, добави Цачева. Относно продължителността на правителството тя посочи, че за ГЕРБ е неприемливо да ограничават във времеви отрязък животът на кабинета. Неприемливо е да се поставят срокове, посочи тя.
Припомняме, че Реформаторският блок отдавна изразява виждането, че животът на бъдещето правителство трябва да бъде 18-месечен или максимум 2 години.
ГЕРБ категорично подкрепя предложението на президента за референдум. Отстояваме позициите си по тези три така поставени въпроса (дали част от народните представители да се избират мажоритарно, да се въведе ли задължително гласуване и дали да има електронно гласуване – бел. ред.), но не сме коментирали в детайли тази тема, посочи още Цецка Цачева.
Целта на тези преговори бе да изясним къде има сходство, не сме има ли за цел да подписваме споразумение, поясни Цачева.
Дебатите бяха диалогични, докато не стигнахме до 12-те червени линии, където срещнахме необяснима неотстъпчивост. Не виждаме основа за бъдещо управленско управление между двете политически сили, ако писмено не променят отворените въпроси, посочи Цачева на въпрос за евентуално правителство между двете партии.