Президентът Росен Плевнелиев призова националният бюджет за отбрана да бъде актуализиран през 2015 г., с което България да отговори на поетия ангажимент на Срещата на върха на НАТО в Уелс за повече инвестиции в отбранителните си способности. Държавният глава разговаря днес на „Дондуков“ 2 с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, след което двамата дадоха съвместна пресконференция.
Президентът припомни, че постепенното нарастване на разходите за отбрана е заложено и в приетата Програма „България в НАТО и Европейската отбрана 2020“. С програмата се въвежда дългосрочно планиране на отделяните средства за отбрана и осигуряването на финансиране за седемте приоритетни проекта за модернизация на Въоръжените сили.
„България е стратегически съюзник и партньор на НАТО в Югоизточна Европа, заяви генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг, който подчерта, стабилизиращата роля на страната ни в регион, разположен в близост до редица кризисни ситуации в Близкия Изток, Северна Африка и Украйна. Йенс Столтенберг подчерта, че поетият от държавите членки ангажимент за нарастване на средствата за отбрана при подобряването на икономическите им показатели е нужно както за повишаване на собствената им сигурност, така и за съхраняване на отбранителните възможности на Алианса.
България разчита на подкрепа от своите партньори в НАТО за превъоръжаване и технологична модернизация на въоръжените си сили, посочи държавният глава и подчерта, че страната ни трябва да намали зависимостта си от един оръжеен доставчик, както и по отношение на поддръжката на въоръжението и бойната техника. „Постигането на оперативна съвместимост на Българската армия с армиите на съюзниците ни от Алианса е задължително условие за ефективното изпълнение на съвместни мисии. Това е приоритет за българския парламент, правителство и за президентската институция“, каза още Росен Плевнелиев.
Променената среда на сигурност в региона на Черно море налага провеждането на повече и по-мащабни тренировки и учения, беше отбелязано още по време на пресконференцията. За обучението на съюзническите войски може да се използват по-ефективно и изградените вече съвместни военни съоръжения у нас, отбеляза държавният глава.
Предприетите от НАТО мерки за повишаване на сигурността в Източна Европа, като присъствието на повече патрулни кораби в Черно море, имат изцяло отбранителен характер, заяви Йенс Столтенберг. Предстои в Източна Европа да бъдат установени шест многонационални елементи за Командване и управление на НАТО, чиято цел е да планират провеждането на съвместни учения и да подобрят координацията между националните командни центрове и командните структури на Алианса. Кризата в Украйна и терористичните заплахи налагат по-засилено присъствие на НАТО в нашия регион, стана ясно от думите на генералния секретар на Алианса. В страната ни ще бъде разположен контролно-команден център в рамките на Плана за готовност за действие на НАТО. Подобни центрове ще има още и в З-те балтийски страни, Полша и Румъния. Целта е тези звена да свързват националните сили с тези на НАТО, обясни Йенс Столтенберг.
„Готови сме да предприемем необходимите мерки за да можем да защитим всичките си съюзници срещу всякакви заплахи“, категоричен беше Йенс Столтенберг.
Споделянето на ресурси между съюзниците от НАТО в рамките на инициативата „Интелигентна отбрана“ е от ключово значение за постигането на повече ефективност в условията на финансови затруднения, отбеляза президентът Плевнелиев. Според българския държавен глава страната ни има потенциал да се специализира в областта на медицинските способности, кибер-сигурността, логистиката и разузнаването. Държавният глава потвърди и подкрепата на страната ни за политиката на „Отворени врати“ на Алианса.
Нарушаването на суверенитета на Украйна и нейната териториална цялост създават заплаха за стабилността и мира в Европа, беше общата позиция на държавния глава и на генералния секретар на НАТО. България е водеща нация във Фонда на НАТО за осигуряване на медицинска помощ и рехабилитация на ранени украински военнослужещи, стана ясно от думите на държавния глава.
„Оставаме ангажирани с мисията „Решителна подкрепа“ на НАТО, която има за цел да подпомогне изграждането на отбранителните способности на афганистанската армия“, заяви още президентът пред представителите на медиите. След изтеглянето на съюзническите войски в края на 2014 г., България участва в новата мисия на НАТО в Афганистан с до 110 военнослужещи.
Държавният глава беше категоричен, че страната ни е солидарна със своите съюзници и ще продължи да подкрепя усилията на международната общност в борбата с тероризма и с терористичната групировка „Ислямска държава“. „Трагичните събития в Париж показаха, че няма „застраховани“ държави срещу подобни терористични атаки“, заяви още президентът Росен Плевнелиев.
България е близо до двете най-сериозни предизвикателства пред НАТО в момента - несигурността в Близкия изток и напрежението в Черноморския регион. Затова страната ни трябва да е част от стратегията на Алианса за отговор. Около това се обединиха при срещата си генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг и министърът на отбраната Николай Ненчев при срещата си.
Двамата обсъдиха ситуацията за сигурност в света и заплахите, които произтичат към съюзниците. „Силно сме обезпокоени от това, което става в Близкия изток и ситуацията с Ислямска държава, а от още по-близо следим какво става в Черно море“, заяви министър Ненчев и добави, че България полага огромни усилия да устои на нестабилността в тези региони и на бежанската вълна, която има опасност да се увеличи.
Генералният секретар на НАТО Столтенберг и министър Ненчев обсъдиха и развитието на Плана за действие за готовност (Readiness Action Plan), който беше приет по време на Срещата на високо равнище на НАТО в Уелс миналата година като част от мерките на Алианса за гарантиране на сигурността. Това е основата за засилване на способностите на съюзниците за бързо реагиране на непредвидени ситуации.
Ненчев запозна Йенс Столтенберг с развитието на Доверителния фонд за рехабилитиране на ранени украински войници. България стана водеща държава в този фонд по време на срещата на високо равнище на НАТО в Уелс.
Генералният секретар Столтенберг благодари на България за участието в мисиите на Алианса в Афганистан, Средиземно море, Сомалия, Турция и Косово.
Атака заподозря разполагане на бази на НАТО у нас и протестира с лозунги "Не ни вкарвайте във война с Русия", "Не желаем бази на НАТО у нас.