Няколко много важни събития съвпаднаха в един и същи ден през седмицата, за особено неудоволствие на някои от висшите държавни мъже и репортерите, които отразяват техните изяви. Вътрешният министър Веселин Вучков хвърли оставка точно в момента, когато у нас на посещение беше шефът на НАТО Джеймс Коми, и това не на шега разгневи премиера Бойко Борисов.
От парламентарната трибуна вицепремиерът Меглена Кунева първа се опита да обясни жеста на Вучков - лични причини. Той самият обаче доста по-точно формулира тези „лични причини“ - че не са одобрени предложенията му за смяната на председателя на ДАНС и на главния секретар на МВР.
В последните седмици министър Вучков и премиерът Борисов бяха на противоположни позиции дали трябва да бъдат сменени тези знакови силови фигури. На няколко пъти и Борисов изказа мнение, че не е съгласен. Вучков настояваше, но пък се оказа, че Лазаров и Писанчев са „заварено положение“ според новия Закон за МВР.
Досега няма случай някой да ми е дал оставка и да не съм му я приел, така че ти пожелавам приятна работа в парламента, бяха думите на премиера към оттеглящия се министър. А по-късно на пресконференция се ожали: „Нима заслужавам на днешния ден да ми правят тези номерца?“. И продължи: „Той ме занимава с ченгеджийски номера, занимава ме с дребнички проблеми, да ме вкарва да се обяснявам аз. В момента, в който се мъча всячески да стабилизирам и да изкарам страната от кризата. Днес са дошли 1,3 млрд. по европейски програми в нашите сметки от абсолютно спрени фондове. Извинявам се, че съм принуден да отговарям и на такива въпроси. Точно в този ден ми се сервира това нещо. Политически правилно ли е? Подкрепящо правителството ли е това? Изнудване ли е?", попита премиерът Борисов.
„В най-важния ми ден, стратегически ден, когато цялата ми концентрация е там те ми задават гатанки. Ако считат, че могат да излъчат по-добра стабилност в държавата, ако си мислят, че някой с приказките, те го държели...те ако една година са ме държели, те искаха да ме съсипят. Държели ме за...шлифера да речем“, посочи Борисов.
„Нима не съм доказал, че в рамките на службите, колко директора на ФБР, на ЦРУ на Сикрет сървис, дойдоха и от тази маса казаха, колко добре са работили с мен вече 15 години. Нима в парламента има някой по-разбирач по службите и какво да се направи в МВР, и кой колко струва там, нима заслужавам на днешния ден да ми правят тези номерца”, каза още министър-председателят.
Сигурно единствената му заслужена радост в този тройно критичен ден все пак е била ползотворната среща със също пристигналия на визита у нас президент на Азербайджан Илхам Алиев, и укрепващото стратегическо партньорство между двете страни, едната от които е богата на природен газ, а другата се нуждае от такъв. След нея Борисов обяви, че ще настоява пред Европейската комисия за възстановяване на проекта "Набуко" и се надява ЕК да подкрепи идеята.
Скоростно премиерът представи и кандидатура на заместник за досегашния пост на Веселин Вучков – вицето Румяна Бъчварова, която има всички шансове да стане едва втората жена у нас, оглавявала силовото ведомство. От опозицията пък коментират: няма съмнение кой всъщност ще ръководи МВР. Нали той и без това заяви, че най разбира...
Борисов впоследствие все пак поиска оставките на Лазаров и Писанчев, с уговорката, че никой не може да му извива ръцете и да го управлява, защото той всъщност е неуправляем. И те ги дадоха. Лазаров декларира, че след като бъде приета, ще напусне системата на МВР.
В кратките дни от подаването до приемането обаче неговите хора имаха срок да разкрият ужасяващото убийство на студентката Вероника от Великотърновския университет. И го направиха. Оказа се, че тя е станала случайна жертва на рецидивист, чакал в оня злокобен момент влак на гарата и решил да си „уплътни“ времето с грабеж, придружен с няколко удара с тесла. Защо изверг с влязла в сила присъда и вече с аналогично престъпление в „CV-то“ се разхожда на свобода, защо в опасната местност няма охрана и осветление – това са въпроси, които у нас по традиция не получават отговор. Междувременно почти цялата страна бе заметена от снежното бедствие и се появиха други познати въпроси, които също вечно очакват отговор – защо винаги сме неподготвени за зимата, защо пътищата не са обезопасени, защо при всеки втори дребен валеж половин България остава без ток, без телефонни връзка и без прилика с уредения свят. Чия вина изкупваме?