Представянето на становищата на обединилите се гилдии срещу измененията в Закона за адвокатурата и обсъждането ще се проведе в заседателна зала Запад в сградата на Парламента на Република България на 08.04.2015 г. (сряда) от 11.30 ч.
Нотариалната камара се обърна към депутатите с писмо, в което се казва:
"На 23.01.2015 г. в 43-то Народно събрание е внесен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата.
Посоченият законопроект предизвика не само сред юристите, но и в цялото обществено пространство и медиите множество реакции и коментари. По тази причина считаме, че е необходимо да фокусираме вниманието Ви върху правните последици, които биха засегнали правата и интересите на огромна част от българско общество при евентуалното му приемане. Недвусмислената противоконституционност, лобистка същност и монополен характер на подготвения от адвокатите закон, беше квалифицирана с решение на КЗК преди дни. Тристранния съвет за социално пъртньорство също се обедини срещу приемането на подобен законопроект. Реална е опасността в натоварената и динамична среда в която се разглеждат и гласуват законите да се окаже, че не само нищо приносно за съдебната реформа не се е случило а обратно – необратимо са създадени условия за разрастваща се престъпност, лишаване на цели социални и професионални общности от право на труд и сме се озовали в нелепо и необосновано противоречии с духа и смисъла на правната система не само у нас а и в ЕС.
За да внесем яснота и своевременно алармираме за опасностите, Нотариалната камара на Република България иницираме среща между депутатите от всички парламентарни групи и представители на професионални, профсъюзни и обществени организации, заявили чрез своите официални становища загрижеността си относно горепосочения законопроект. Готовност да участват в подобно обсъждане, освен Нотариалната камара на РБ, са заявили организации, представляващи интересите на стотици хиляди български граждани, като КТ „Подкрепа”, Конфедерация на независимите синдикати в България, Национален съюз на юрисконсултите, Асоциация на банките в България, Асоциация на специализираните счетоводни предприятия, Асоциация на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Камара на частните съдебни изпълнители, Български хелзинкски комитет и др.
Безспорно широкото обсъждане, генерирането на менения и предложения, както и необходимостта от задълбочено и детайлно разискване на проекта на ЗИД на ЗА, са от висока обществена значимост, поради което се надяваме на присъствието и участието на депутати от всички парламентарно представени политически сили в 43-то Народно събрание. "