Три събития се проведоха днес в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от университета.
С решение № 6 на Академичния съвет на УниБИТ от 27 октомври 2014 г. се създаде Международен Югоизточен летен университет (International South-East Summer University).
По този повод и във връзка със засилване на сътрудничеството между малките погранични общини от Югоизточна България – Малко Търново, Болярово и Елхово, днес кметовете на тези общини, съответно – Илиян Янчев, Христо Христов и Петър Киров, бяха почетни гости на УниБИТ.
Ректорът на Университета – проф. Стоян Денчев, и тримата кметове подписаха предварително съгласуван Меморандум за сътрудничество и партньорство, който дава окончателен завършек на всички дейности, свързани с Международния Югоизточен летен университет. В този Меморандум страните декларират ангажиментите си да обединят своите усилия за осъществяване на съвместно сътрудничество в областта на науката, културата и туризма.
Сътрудничеството цели съвместна работа в посока към изграждане на съвременни и модерни стратегии за стимулиране и развитие на образованието в Р България чрез реализирането на научни и приложни изследвания в различни области на човешката дейност, от полза за страните по Меморандума.
Летният университет е базова структура на създадената преди 2 години Университетска младежка академия за управление на знания (University Youth Knowledge Academy). Тази Академия се ръководи от млади учени и в нейните 6 научни направления освен тях участват и докторанти, студенти – магистри и бакалаври.
Първата дейности на Международния Югоизточен летен университет ще се осъществи през лятната ваканция, когато три млади изследователски групи ще продължат да работят по обекти с културно-историческо значение на териториите на общините Елхово, Болярово и Малко Търново, както и на териториите на общините Къркларели, Лалапаша и Одрин в Република Турция.
В УниБИТ стартира и седмица на публичните академични лекции – част от проекта „Академична работилница по културономия“.
Седмицата е посветена на 1150 години от Покръстването на българите, 65 години от създаването на Държавния библиотекарски институт и 70 години от създаването на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО).
От 18 до 21 май 2015 г. лекции ще изнесат големи български учени: акад. Васил Гюзелев – „Борис І и цивилизационният избор на България“, проф. Иван Маразов – „Орфей – архаичният певец“, проф. Андрей Пантев - „Нашата култура като пощенски гълъб“ и проф. Надежда Драгова „Езическият реликвиат“.
Академичните четения се откриха с лекция на вицепрезидента на Република България – Маргарита Попова: „Споделена култура за споделена сигурност“.
УниБИТ за пореден път стана и център на мащабна международна изява, посветена на славянската култура в Европа.
Днес на територията на университета и на „Академия Mедиаиндустрии“ в Москва с техническата подкрепа от страна на Държавния технически университет „Бауман“ се проведе Първата международна научна он-лайн конференция „Славянската култура в Европа – традиции, настояще и бъдеще“.
Организатори на конференцията са УниБИТ от българска страна и „Академия Медиаиндустрии“ от руска. Двете учебни заведения поддържат постоянни двустранни връзки в областта на науката и образованието, което обяснява инициирането на този мащабен научен форум. Тяхната инициатива бе подкрепена от важни научни и културни институции от Република България и Руската Федерация: Руската държавна библиотека и Националната библиотека СВ.СВ. Кирил и Методий, Руската книжна палата, Форум „България-Русия“, Издателството на Руската Патриаршия и Издателството на Московския държавен университет „М.В. Ломоносов“, Софийския университет, Централната библиотека на БАН, Владимирския университет „А.Г. и Н.Г. Столетови“, Съюза на печатарската индустрия, Научно-техническото общество на печатарските работници в Русия и др.
Впечатлява солидното международно участие с доклади в конференцията – над шестдесет доклада на известни учени-изследователи от седем страни от Европа и Азия. Докладите ще бъдат издадени от руските партньори в специален сборник, който ще бъде изпратен на всеки автор.
Конференцията бе открита от проф. Стоян Денчев и от проф. Александър Максимович Циганенко – главни инициатори и организатори на конференцията. Поздравления към участниците поднесоха още Ректорът на „Академия медиаиндустрии“ Константин Кирилович Огнев, проф. Боряна Христова – Директор на Националната Библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“, г-жа Силвия Найденова – директор на Централната Билиотека на БАН, Александър Юриевич Самарин – Зам. Генерален директор на Руската Държавна Библиотека, Главният редактор на Издателството на Московската патриаршия Владимир Силовиев.
Почетен гост на инициативата бе вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова, която поздрави участниците и организаторите, като подчерта, че взаимодействието между отделните славянски народи в областта на науката, образованието и културата е фактор за съхраняване на идентичността.
В последващото Пленарното заседание от руска страна доклад прочете представителят на Руската Книжна Палата Константин Константинович Сухоруков на тема „Издания, посвященные Болгарии“.
Интересен доклад на тема „Славянская цивилизационная модель“ изнесе д-р Светлана Шаренкова – Председател на Форум „България-Русия“.
Интересът на международната научна общност към Първата международна научна онлайн конференция „Славянската култура в Европа – традиции, настояще и бъдеще“ бе много голям и организаторите изявиха намерение втората от този род научна проява да бъде под надслов „Славянската култура в света“.
С провеждането на този мащабен научен форум, посветен на 24 май – деня на славянската писменост и култура, УниБИТ още веднъж доказа, че с своята дейност постоянно популяризира и издига славянската духовност и култура.