Министър-председателят Бойко Борисов определи традиционната аудиенция във Ватикана като огромен жест към българския народ за развитието на делото на светите братя Кирил и Методий.
„Благодаря на папа Франциск, че продължава тази прекрасна традицията на всеки 24 май да приема българска делегация. Това е отношение към целия български народ“, заяви премиерът. По думите му, ако нямахме тази писменост, „може би много народи сега щяха да имат друга религия”.
Премиерът Борисов отбеляза, че по време на срещата си с папа Франциск са обсъдили въпроса с бежанците, който е огромен проблем на милиони хора по света. Министър-председателят напомни, че миграционният натиск продължава по Средиземно море и по сухопътната граница на България. В разговора са били засегнати и теми, свързани с хуманитарните мисии, както и това, че толкова много храмове се реконструират, обновяват се или се строят нови.
Борисов изтъкна, че страната ни иска позволение от Ватикана с откритото в нейните архиви Асеманиево евангелие да кандидатстваме за включването му в Юнеско като културно-историческа ценност. Министър-председателят посочи, че Светият престол е поел ангажимент да провери въпроса и изрази надежда да получим разрешение.
Борисов обърна внимание, че на тазгодишната визита във Ватикана е поканил делегация от всички парламентарни групи, за да се покаже единството на държавата, етническата толерантност, това, че сме помъдрели и че няма да допускаме повече в България събития, каквито се случват в съседни страни.
След ауиденцията при папата Борисов заяви пред журналистите, че при папа Франциск, се е помолил да преодоляваме бедствията. „Пожелах си най-вече природните бедствия да спрат, защото слушах сутринта хората в Мизия, какво се случва и възложих на финансовия министър докато се прибера да говори с кметовете и да ми даде инструменти, дали от програмата за саниране да пренасочим средства, дали индивидуално на хората да помогнем. Просто за понеделник ми трябва инструмент, с който да окажа помощ на тези хора, като правителство имам предвид“, каза Борисов.
По отношение на конституционната реформа, премиерът изрази увереност, че въпреки липсата на достатъчна дисциплинираност в парламента, депутатите ще успеят да съберат нужната подкрепа, за да може реформата да се осъществи.
След аудиенцията при папа Франциск, българската делегация поднесе венци и се поклони пред паметника на Иван Вазов в Рим.
Българският премиер разкри, че в утрешния празничен ден всички ще имат възможност да видят и българската църква „Свети Павел“ в Рим, която по думите му е с голяма история и е предоставена на България.