За 10 минути временната комисия за промените в Конституцията ги одобри на трето четене.
На заседанието присъстваха 12 от членовете ѝ, като 11 гласуваха "за", а само Атанас Атанасов от ДСБ се въздържа. Михаил Миков и Чавдар Георгиев от БСП отсъстваха, защото както се изрази председателят на комисията Димитър Лазаров от ГЕРБ – "трябва да бъдат на някакво погребение", съобщи "Правен свят".
Лазаров напомни, че при третото четене се гласува вече приетото като цяло, не се обсъждат конкретни текстове и могат да се правят само правно-технически поправки. Референтите към Народното събрание обаче били прегледали гласуваното на второ четене и не открили проблеми.
По време на заседанието се изказа единствено Атанасов, който поиска да обясни защо няма да подкрепи проекта за изменение във вида му одобрен миналата седмица от пленарната зала. "Имам три причини. Първата е, текстът в Преходните и заключителни разпоредби, който предвижда парламентарната квота във Висшия съдебен съвет да бъде разпределена в двете колегии от самия ВСС. Това е нонсенс. Тази квота се избира от Народното събрание, а ние предоставяме възможност на ВСС да я разпределя", започна Атанасов. След това очаквано посочи като причина промяната в разпределението на представителите на съдебната и законодателната власт в двете колегии на съвета. "На първо четене с 184 гласа се предвиждаше друго разпределение, то беше променено и за нас това е недопустимо", каза депутатът от ДСБ. След това посочи и трета причина да не подкрепи проекта: "Остана незабелязан един изключително важен елемент. На второ четене беше гласуван противоконституционен текст за управлението на съдебните имоти. Това правомощие беше възложено на ВСС, а според чл. 106 от Конституцията държавните имоти се управляват от правителството и е недопустимо подобна функция да се възложи на друг орган. В крайна сметка е и нецелесъобразно. ВСС е висш кадрови орган, а ние му възлагаме стопански функции – да провежда за търгове за ремонти на сгради".
След това Димитър Лазаров напомни на членовете на комисията, че при третото четене на проекта за изменение на Конституцията в пленарната зала се провежда поименно гласуване. Със ставане от място всеки от народните представители трябва да направи устно изявление дали е "за", "против" или "въздържал се", обясни Лазаров и закри заседанието.