Бойко Борисов дойде ядосан във ВСС, макар и да заяви, че уважава магистратите. Той дойде макар и не канен, за да бъде разпитан по скандала Яневагейт.
Обсъждането на казуса „Яневагейт” във ВСС беше прекъснато от председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, който съобщи, че е получил есемес от номер, който е записан в телефона му под името Бойко Борисов, във връзка с дебатите в Съвета по проверката срещу съдия Владимира Янева.
Съдържанието на есемеса гласи: "Лозан Панов пак предложи да Ви викаме за двете каки. Не го приехме".
Предполага се, че есемесът е изпратен първо до Борисов от член на ВСС. След това от телефона на Борисов е върнат към Лозан Панов, за да му се демонстрира, че премиерът е наясно какво се случва със съдебния съвет по всяко време.
Възмущението на председателя на ВКС освен от това, че някой съобщава на премиера какво се дебатира във ВСС, дойде и от факта, че на практика кадровият орган все още няма становище по това да се прекрати ли проверката за разговорите Янева - Ченалова. Панов настоя компетентните органи да проследят пътя на това съобщение, като не се нае да коментира защо според него премиерът му е препратил въпросното съобщение.
Лозан Панов обяви и позицията си за прекратената проверка по аферата "Яневагейт". По думите му тя трябва да продължи, тъй като това е един от най-големите скандали. Припомняме, че вчера стана ясно, че етичната комисия към ВСС е прекратила проверката по аферата със заключението, че няма виновни.
Той се възмути от това, че точката е влязла в дневния ред на ВСС извънредно и заяви, че всъщност текстът за съдебната система за реформата не е неговата реч, която беше обект на проверка в Етичната комисия, а по-скоро начин, по който ще приключи този скандал.
Панов заяви още, че е показал есемеса и лично на главния прокурор.
След като Бойко Борисов пристигна по собствено желание във ВСС, той заяви пред членовете на съвета, че е дошъл, "заради желанието ви да се занимавате с политика".
Той подчерта, че уважава съдебните кадровици, че не вижда никакъв проблем в комуникацията си с тях, че съдебната система работи много, но и че не му е приятно да чете непрекъснато в медиите как ВСС иска да го изслуша по така наречения случай "Яневагейт", а той не идва.
Членове на Съвета се опитаха да му обяснят, че всъщност той не е канен да бъде изслушван по този случай и че целият сюжет се е развил около въпросния есемес, който получи Лозан Панов.
Борисов съобщи, че няма нищо против, ако има някакво извършено от него престъпление, прокуратурата да го разследва, да го осъди, но не вижда да има такова. Отрече да има каквато и да е намеса по случая с цитираните и обсъдените разговори между Владимира Янева и Румяна Ченалова. За уточнение потвърди, че няма вайбър, тъй като в част от тези разговори се твърди, че е пращал съобщения по вайбър.
"Мислих, че ме викате за някакъв гейт, а ме питате защо не сме променили Конституцията? Исках да я променя, но Радан реши, че ще си прави нов проект. И за да стане президент, затова не стана", коментира Борисов, като обърна нещата в политика и каза на съдебните кадровици да не се поддават на намеренията на някакви хора да правят нови десни проекти, които да го победят на изборите.
Той потвърди, че е изпратил смс-а на Панов, но не каза от кого е получил информацията от заседанието. По думите му това няма значение. При влизането му в залата, всички членове на съвета станаха на крака.
В крайна сметка минути, след като той си тръгна от ВСС, с мнозинство от 13 гласа, проверката по "Яневагейт" беше прекратена.
Във Фейсбук пък бившият правосъден министър Христо Иванов, който подаде оставка, след отстъпката от т.нар. исторически компромис: "Това не е скандал. Това е конституционна криза. Докато ВСС и прокуратурата се опитват да замажат проверките по "Чаналова-Янева", днешният случай доказа напълно съдържанието на разговорите. В България разделението на властите и върховенството на правото се отменят с смс-и, дори не със закони като в Полша."