Ако до понеделник гръцката страна, под каквато и да е форма, не намери начин да реши кризата, българските превозвачи декларират, че ще започнат контраблокада по цялото протежение на българо-гръцката граница.
Това заяви министърът на транспорта Ивайло Московски на брифинг след среща с българските превозвачи, на която присъства и външния министър Даниел Митов.
Двамата министри обявиха, че ще инициират на двустранен принцип и на ниво Европейска комисия, разработването на нов тип документ и процедура, даващи право на ЕК за бърза и ефективна намеса, гарантираща разрешаването на подобни кризи. Към момента сегашният механизъм е много бавен и реално не работи. По време на брифинга стана ясно, че МТИТС и МВнР вчера са изпратили писма до всички държави-членки на ЕС, за да ги информират за сериозността на проблема с преминаването на българо-гръцката граница.
Границата ще остане затворена и по време на традиционните почивните дни, когато масово българите предпочитат да почиват в южната ни съседка. Първата блокада ще бъде от 30 април до 7 май, а втората - от 15 юли до 20 август. Това пък заяви Миролюб Столарски - председател на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ).
„Към момента знаете, че след последния, изцяло по хуманни причини, акт на компромис от българската страна за отваряне на границите беше последван отново от затваряне от страна на гръцки фермери", посочи Московски.
Той подчерта, че българските превозвачи са декларирали контраблокадата, за да се избегнат всякакви спекулации и всякакви по-нататъшни коментари на кризи, затруднение при леките автомобили, автобусите и движението на хора.
Миролюб Столарски заяви, че техните действия ще бъдат насочени само към гръцки камиони и микробуси, превозващи селскостопанска продукция през българските гранични пунктове. Той уточни, че ще блокират и гръцките превозни средства опитващи се влязат в страната през Македония. По думите му, това е справедливо решение, тъй като ситуацията на границата е създадена от гръцките земеделски производители и е редно те да понесат последствията от техния контрапротест, а не другите сектори от икономиката и обикновените граждани.
Същевременно продължава блокадата на гръцките фермери на два от граничните пунктове с България. Осем километра е опашката от тежкотоварни камиони на Кулата, а на "Илинден-Ексохи“ от 10 часа тази сутрин не се пропускат никакви превозни средства.