Граждани на Перник протестират срещу хората-къртици. Причина за недоволството им са незаконни мини, които рушат домовете им.
"Инкриминирането е решението на проблема. За да се случи това е необходима промяна в закона", заяви пред Нова телевизия Жечо Станков, заместник-министър на енергетиката
Той предложи такъв тип прояви да бъдат наказвани с 4 години затвор плюс задължителни глоби, които варират от 50 000 до 300 000 лева.
Къщите в три квартала на града са напукани, защото изоставени мини са посещавани от хора, които незаконно добиват руда, застрашавайки целостта на къщите отгоре и сигурността на хората, живеещи в тях.
Група перничани се събраха пред Общината с каски и кирки, за да изразят недоволството си от случващото се. Те вече са събрали 280 подписа.
"Навсякъде има роми, които копаят. По тези места има незаконен добив на въглища. В последните месеци са активизирани всички институции", посочиха от общината.
Протестиращите са избрали именно деня на хумора, за да изразят недоволството си, защото за пет години са видели от политиците само шеги и лъжи, никакви реални политики за справяне с проблема – каза за bTV един от организаторите на протеста Галя Гергинова.
Една от потърпевшите жени разказа, че гората над нейната къща е унищожена, има дупки, които се пълнят с вода и къщите са застрашени от свлачища. Хората се надяват политиците да вземат мерки и да засадят нова гора.
Румяна и Стамен, чиято къща миналата година се е срутила, обясниха, че до момента нищо не се е променило. Апартаментът, в който живеят, с малко повече усилия и пари на заем е придобил вид, но това не е техният дом и те си искат къщата.
Областният управител на Перник Александър Александров каза, че знае за проблема и всички институции са активизирани за спиране на незаконния добив. Полицията и общината също оказват съдействие. Общинският Инспекторат работи в събота и неделя, за да се спре копаенето.
Председателят на Общинския съвет Иво Савов също потвърди, че знаят за проблема и ще направят една по-широка дискусия, както и допълнителни проверки.
Изсичането на гори е законно и с разрешение, заявиха за bTV от фирмата концесионер.
„Това, което е изсеченo като гори, всичко е с разрешение и със заплатените съответни суми по закон, така че това всичко може да се погледне и докаже. Нямаме незаконно изсечени гори в нашата фирма. За рекултивация са заделяни всяка година средства...Тези средства са предназначени само за това и всъщност тази дейност тепърва предстои”, заяви пълномощният представител на „Рекоул” Ирена Славчева.
Хората се надяват, че проблемът им ще бъде решен, искат незаконният добив да бъде обявен за престъпление, както и да могат да живеят спокойно в домовете си.