Българите в чужбина ще гласуват само в консулствата и посолствата ни. Това изненадващо решиха народните представители при окончателното гласуване на промените в Изборния кодекс. Той беше приет със 139 гласа "за", 35 "против" и 8 "въздържал се".
Идеята да има изборни секции само в сгради на дипломатическите представителства на България е на Патриотичния фронт (ПФ). Текстовете бяха решително отхвърлени по време на заседанията на правната комисия, сега обаче, в зала, депутатите ги приеха. Днес по желание на лидера на ПФ Валери Симеонов премиерът Бойко Борисов дойде рано сутринта в парламента. Той се срещна със Симеонов и Цветан Цветанов от ГЕРБ в кабинета на Цецка Цачева.
От ДСП поискаха да се запише, че това не важи за страните, които са кандидатки за членки в ЕС, каквато е Турция."Изразяваме нашата категорична позиция, ако за първи път в историята на демократична България се прави опит да се ограничат правата на стотици хиляди, над милион български граждани да гласуват. Абсурдността е толкова по-голяма, колкото не може да си представите. От една страна, приехте, че гласуването е задължение и граждански дълг, но не само, че не премахнахте сегашните ограничения, а въвеждате още - само в дипломатическите и консулски представителства", каза в залата съпредседателят на ДПС Четин Казак.Той се обърна към ГЕРБ с думите: "Вървите по свирката на Патриотите. Размахвате някакви ирационални гласове кой знае какво ще дойде от Турция". Казак каза още, че българските граждани ще накажат "онези български политици, които се подиграват и ги мамят". Той се закани, че ако този текст бъде приет, ДПС няма да подкрепи нито едно предложение, дошло от управляващите.
С изказвания в Народното събрание по време на обсъждането на промените в Изборния кодекс лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов и неговият заместник Искрен Веселинов категорично защитиха предложението на Патриотите в параграф 7 да бъде създадена нова ал. 2, в която да е регламентирано, че избирателни секции в чужбина се откриват само на територията на българските дипломатически представителства.
Според Веселинов, ако това не бъде прието, отново ще съществува порок в изборния процес заради намесата на външни за страната ни политически сили. По думите му не може на територии, които не са под контрола на българската държава, да се провеждат избори. Това е изкривяване на представителността в българското Народно събрание, категоричен е депутатът.
Като аргумент той посочи, че няма механизъм в чужбина, който да контролира дали даден гражданин не гласува във всичките разкрити секции в съответното населено място. Освен това за изборните помещения се плаща наем, който идва от българския бюджет, посочи Веселинов
Приемайки предложението ни, българският парламент ще извади един от най-отровните зъби на наеосманистка Турция и ще прекрати възможността ѝ за намеса във вътрешните работи на България, заключи Искрен Веселинов.
С изказване в подкрепа на предложението излезе и Красимир Каракачанов. Той директно назова, че съществува огромен проблем с намесата на Турция във вътрешните дела на България. С тази широко отворена врата в нашия избирателен закон – да се разкриват изборни секции къде ли не, се стига дотам, посочи той. Напомни, че някои от резултатите от изборни секции в Турция на изборите от 2009 г. бяха касирани. Оказва се, че секции в Азия са гласували по 1600 човека за един изборен ден, което е физически невъзможно – това и беше доказано.
По думите на Каракачанов България няма възможност да контролира изборния процес в такива секции и това води до манипулации.
Питам ви, ще позволим ли една чужда, все по-ислямизираща се държава, да контролира българските избори, да ги организира на своя територия и да вкарва партии в българския парламент, защитаващи чужди интереси, запита народният представител.
Някои колеги ще ме репликират, че се нарушава правото на някого да гласува, но аз завявам, че по-важно е честта, достойнство и суверенитета на Република България да бъдат защитени, каза в заключение лидерът на ВМРО.
На предложението се противопоставят от Реформаторския блок. Настимир Ананиев заяви:
Не може с това законодателство, което се предлага, да бъде оправданието Турция. Защото, ако в Турция живеят 150-200 хиляди българи, извън Турция и другаде, живеят може би милион и повече. Защо трябва да лишаваме тези хора от правото на глас? Не мисля, че доводите, които изказвате, трябва да са причината да се ограничат всички други българи извън Европейския съюз, да могат да гласуват.