„24 часа”
С гласовете на българите в чужбина влизат средно 6-7 депутати в парламент
Между 30 и 37 депутати са избрани с гласове от чужбина на 5 парламентарни избори от 2001 г. до 2014 г., показват изчисления на преподавателя по изборни системи в СУ Димитър Димитров. Това означава, че средно в парламент с този вот влизат по 6-7 депутати. Използването на минимални и максимални стойности на спечелените депутатски мандати се получава като следствие от това, че няма партия, получила гласове, произвеждащи точен брой мандати, поясни Димитров. По думите му сумирането на т. нар. “остатъци”, произвежда число, различно от получените мандати в изборния протокол. Обикновено то е по-голямо, в случая - 37.
„Труд”
Мъжки времена за съдебната система
„Станков обвини Филчев в атака срещу кабинета”. Годината е 2002-ра. Станков е министър на правосъдието, Филчев е главен прокурор. Заглавието е на прохождащия по това време сайт на Стоянка Георгиева, доскорошната говорителка на сриналия се на парламентарните избори Иван Костов.
Към онзи момент Станков е обявен за реформаторски настроен член на кабинета „Сакскобургготски”. Ползва се дори с подкрепата на формиращата се по това време върхушка около Съюза на съдиите в България. За сметка на Филчев, който е обвиняван за защитник на статуквото в съдебната система и за прекомерна концентрация на властови ресурс в заемания от него пост на главен прокурор.
„Стандарт”
Отлагат резкия скок на такса смет за бита
Обмисля се как да се намали рязкото повишаване на такса смет за бита, което ще бъде резултат от предложените промени в Закона за местните данъци и такси. В закона се предвижда такса смет да се плаща според количеството отпадъци, което е "житейски справедливо", каза министърът на финансите Владислав Горанов пред Mediapool.bg. "В същото време обмисляме как да намалим рязката потенциална ескалация на плащането за битовите замърсители.
„Сега”
Общините прахосват 2/3 от парите си
Българските общини масово се провалят при управлението на парите си, а голяма част от средствата се оказват на практика прахосани. Местните власти не успяват да управляват бюджета, обществените поръчки и имуществото си. В много случаи това се дължи на липса на достатъчно добри специалисти. Изобилстват и случаите, които говорят за корупция, безстопанственост и други престъпления.