Предсрочни избори ще има само тогава, когато някоя от трите партии – ГЕРБ, остатъкът от Реформаторския блок и Патриотичният фронт - реши да има такива. Има и едно обстоятелство – Бойко Борисов – ако внезапно реши да си хвърли оставката, естествено отиваме на предсрочни избори. Това заявипо БНР съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. В момента по думите му има наличното мнозинство:
„Ще видите това в сряда, когато ще гласуваме против ветото на президента. Не е ясно какво точно ще стане в сряда. Ако бъдем подкрепени, оставаме в управлението. Ако не бъдем подкрепени, ще трябва да прекратим тази подкрепа, което ще доведе до нова конфигурация, но това не означава задължително предсрочни избори.“
Сделка "Изборен кодекс срещу антикорупционен закон" не може да има, обясни още съпредседателят на ПФ, според когото е прекалено елементарно да се говори за такава сделка, а патриотите не се „вживяват като основен фактор“, но имат категорични възражения срещу т.нар. анонимни сигнали. „В антикопрупционния закон има текстове, които по никакъв начин няма да гласуваме – че по анонимни сигнали можете да съсипете живота на когото пожелаете“, категоричен бе Валери Симеонов, който сподели, че е бил подложен на „подобно разкостване“ по анонимни сигнали от комисията на Волен Сидеров. Прогнозата на Симеонов е, че „текстът за неподписаните сигнали няма да мине“.
Според Валери Симеонов твърде лековато се коментира и въпросът за предсрочните парламентарни избори, защото нито БСП, нито ДПС или АБВ искат и са готови за такива, а това е само „празно дърдорене за привличане на вниманието и ухажване от медиите“:
„БСП е в период на разпад и не може да иска предсрочни избори, това е само поза и имитация. Изборът на Нинова няма да обърне процесите в обратната посока. Това няма как да доведе до рязък скок на рейтинга, защото в левицата има инерционни процеси.
Голямото разцепление в БСП е между определящите политиката крупни икономически субекти и обеднелия електорат, който се бори да изкара до следващата пенсия. Това разделение с новото ръководство се задълбочава.“
Положението в ДПС е аналогично – неудържим разпад и разочарование, а разцеплението на отделни кланове не само ще отслаби основния клан ДПС, но води и до вид откъсване, една част от хората остават в положение на изчакване и не отиват нито към едните, нито към другите. Това бе анализът на съпредседателя на ПФ за състоянието на ДПС.
Никой не знае как ще се разпредели вотът в Турция, убеден е Симеонов, според когото разсъжденията кой обикаля и агитира в Турция са „кабинетни и канцеларски, защото важно е какво ще изкомандва Реджеп Ердоган, който определя какви са процентите“. Според Валери Симеонов, избирателите-изселници в Турция не са наясно за какво гласуват и не се интересуват особено от случващото се в България:
„Въобще не им пука. Това е стадо, направлявано от чобанина Ердоган.“
Валери Симеонов нарече президента Росен Плевнелиев „слаба политическа фигура, която с нищо няма да се запомни, освен с хлапашкото му подскачане по стълбите на президентството.“