Когато е трябвало да защитя националния интерес, съм го правил в пълния му обем, заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти във Враца и коментира ситуацията с АЕЦ Белене. Министър председателят не пропусна и темата за магистралите европроектите и кметовете, КТБ и приходните агенции.
„Искаме да продадем реактора на изгодна цена и при добри условия, а не както беше спазарен през 2006 г. – без индексации, корекции, без анекси и ясни цени. Политически всеки може да си изкарва дивиденти, но прагматиката е друго – 1,1 милиарда можеше да се вложат в Северозапада и да се строи, а не да се хвърлят в гьола“, коментира министър-председателят.
"Ако успеем да го продадем при добри условия - добре, но ако предложат условия, както на времето продаваха старите реактори? Това изгодно ли ще е? Като сме платили толкова пари, няма ли да поставим дебата отново, дали да не го строим?", попита Борисов.
Той обясни, че е възложил на вицепремиера Томислав Дончев и на министъра на енергетиката Теменужка Петкова да подготвят писмо, с което да запознаем Европейската комисия с решението на Арбитражния съд в Женева относно АЕЦ „Белене“.
По думите му, реакторът навремето е бил спазарен като нафтова печка. "Спомняте си, без индексации, без корекции, без анекси, без ясни цени. За радост Арбитражът изобщо не разглежда тези теми", припомни пак Борисов.
Той посочи, че заради безотговорността и безхаберието на някои кметове през последните години се провалят европейски проекти и това налага да се използва финансов ресурс от държавата. „За Враца се правят доста неща. Нека да си направят проекта за водния цикъл, защото сега е спрян“, посочи той.
Министър-председателят обясни, че на няколко места по главен път E79 може да се направи трилентов път и ще обсъди тази възможност с министрите на финансите и на регионалното развитие.
„Разкрихме мостове по магистралите, които не са ремонтирани от 35 години, паралелно с това се строи третия лъч на метрото, Северната тангента, магистрала „Хемус“. В рамките на поетите ангажименти ще се справим“, отбеляза още премиерът.
„Забравихте ли, че когато правителството дойде на власт, изплатихме на всички български граждани и фирми, които имаха до 100 хиляди евро в КТБ, 3,7 млрд. лв. От дефицит 3,8% министърът на финансите го свали под 2 в момента това са още 1 милиард и 700-800 милиона“, посочи министър-председателят.
По думите му, приходните агенции се справят добре и събират доста повече пари. „Вече не отиват в контрабандистите. Да се надяваме сега и от курортния сезон да съберем повече. Там, където пратихме данъчните, полицията, ДАНС – и то бригади от София, десет пъти се вдигнаха приходите от заведенията. Направихме така, че всички служби да работят с един масив и вече няма как да се промъкнат тировете с контрабандата“, каза още той.
Относно предстоящия референдум за членството на в ЕС на Великобритания, министър-председателят изрази увереност, че жителите на Обединеното кралство ще гласуват за оставане. „Кой иска да излезе от огромния пазар в Европа и поне 10 години да не могат да стабилизират системите си“, коментира премиерът.